Sklář, zpěvák a tanečník Ladislav Breznický
Když se řekne sklo, každý si představí severní Čechy, ale jedna z nejdéle fungujících skláren na našem území je paradoxně na Moravě.
V roce 1794 uprostřed hlubokých bukových lesů Bílých Karpat pod Velkou Javořinou založil sklárnu kníže Alois I. z Lichtenštejna. Postavil ji na nalezišti kvalitního sklářského písku a poté, co sklárnu převzala rakouská rodina Zahnových, začala vyrábět jemné křišťálové sklo zdobené broušením a rytím.
V roce 1894 sklárna začala používat místní název Květná neboli Blumenbach a toto jméno se brzy stalo velmi vyhledávaným. Po zestátnění po r. 1948 se změnila na Moravské sklárny v Květné. A právě v nich započal svou dráhu muž, který dnes se svými syny Ladislavem a Matějem provozuje v Květné vlastní sklářskou huť: Ladislav Breznický. A se stejnou vášní, s jakou vyrábí sklo, se věnuje i folklóru.
Putování za sklem na jihovýchod Moravy doprovodí cimbálové muziky Strýci ze Strání, Olšava s Lubomírem Málkem, Světlovan z Bojkovic a BROLN s Vlastou Grycovou, která rovněž pracovala ve sklárnách v Květné jako malérečka. Poslechněte si Folklorní notování.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.
Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu


Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET
Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser