Sklárna Jakub v Tasicích se od dob natáčení seriálu nezměnila. Nechybí ani lavička pod kaštanem

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Stroj v brusírně

Jedním z nejznámějších českých seriálů z pera Jaroslava Dietla je rodinná sága Synové s dcery Jakuba skláře. Filmaři ji v roce 1984 natáčeli v Tasicích na Vysočině. V tamní huti skláři vyráběli sklo až do roku 2002. Od té doby je pro veřejnost přístupná během prohlídek.

Sklárna stojí v Tasicích od roku 1796. „Byla založena Ferdinandem Čapkem,“ říká Vlastislav Tvrdík, správce huti, která dnes nese jméno Jakub. Od těch dob se samozřejmě změnila a měnilo se i sklo, které v ní skláři vyráběli. „Vyrábělo se tady například lesní sklo, z kterého pil i Napoleon ve Vídni,“ říká správce s tím, že lesní sklo je typické nejen zelenou barvou, ale i bublinkami.

Budova huti je stejná, jako ji známe ze seriálu o Jakubovi skláři. V devadesátých letech minulého století sice do oken přibyly krásné vitráže, ale stavba jako taková ani samotná pec se nezměnily. "Pec má deset pánví,“ ukazuje Vlastislav Tvrdík a vysvětluje, že sklárna vyráběla sodo-draselné sklo. „Jeho základem je písek, soda, potaš a vápenec,“ dodává.

Kdo dobře zná seriál Synové a dcery Jakuba skláře, vybavuje si známé scény na každém kroku. V chladicích pecích pekly ženy vánočky, na „verštatu“ stáli skláři s píšťalami a jejich pomocníci, na stolcích jsou připravené dřevěné tvarovací pomůcky. Mezi pátou a šestou pánví stála stolička, na které televizní Jakub sklář zemřel.