Sklenářův dolík v Kutné Hoře: nové místo pro vycházky, odpočinek i poučení

Ve Sklenářově dolíku jsou i lavičky s možností posezení
Ve Sklenářově dolíku jsou i lavičky s možností posezení
Kutná Hora má nové odpočinkové místo. V městské části Žižkov dobrovolníci zkrášlili zadržovací nádrž, známou jako Sklenářův dolík. Lidé tam teď můžou posedět, ale taky poznávat přírodu.

Na kraji Kutné Hory blízko vodohospodářů a hlavního hřbitova to ještě nedávno připomínalo zarostlou buš, kudy se skoro ani nedalo projít. Dobrovolníci z několika místních neziskových organizací všechny zbytečné keře a suché stromy vykáceli. Sklenářův dolík vyčistili, udělali tu zpevněné cesty, vyrobili dřevěné lavičky i malé altánky.

Dnes tam může přijít každý, kdo chce a rád odpočívá v přírodě. Je to místo, které odděluje vilovou čtvrť od volné přírody. Odpočívat tady můžou třeba maminky s kočárky nebo lidé z nedalekého pečovatelského domu. Zejména ti možnost výletu do přírody a hlavně posezení mezi stromy vítají.

Sklenářův dolík na kraji Kutné Hory vybízí k procházkám

Většina ovocných stromů v dolíku zůstala. Návštěvníci se právě se stromy můžou seznámit díky dvěma naučným stezkám. Jedna z nich jim představí dřeviny ve stylu arboreta. Pak jsou tady ale taky zastavení s tématikou ovocných stromů - například jabloní. A na nich se lidé dozví i rady, jak ovoce zužitkovat. Například návody na zavařování nebo přípravu marmelády.

Dobrovolníci mají i další plány. Záleží ale taky na penězích, protože zkrášlování dolíku stojí hlavně na sponzorech. Nadšenci plánují stavbu ještě jednoho velkého altánu. Rádi by do sklenářova dolíku umístili i různé cvičící a protahovací stroje pro děti i dospělé.