Škola ve Velvarech sepisuje smlouvy s problémovými žáky

8. listopad 2011

Třicet základních škol po celé republice testuje pilotní projekt ministerstva školství - takzvané rodičovské smlouvy.

Smlouvy, či spíše individuální výchovné plány, mají přispět k větší kázni žáků. Jednou ze škol, která o novinku projevila zájem, je základní škola ve Velvarech na Kladensku.

Základní škola ve Velvarech od začátku školního roku uzavřela smlouvy už s desítkou rodičů problémových žáků. „Úplná novinka to není, podobné věci jsme dělali už dříve,“ říká ředitel školy Petr Došek a dodává: „Už před deseti, patnácti lety jako výchovný poradce jsem s rodiči dělal individuální výchovný plán, jak se to teď nazývá, vždycky.“

Změna je například v tom, že se problémy řeší hned: „Nečekáme na výchovnou komisi, až když si na dítě stěžuje několik učitelek, ale při první nekázni okamžitě tuhle záležitost řešíme i se speciálním pedagogem a okamžitě z toho děláme zápis.“

Zápis pak podepíše i žák, který se něčeho dopustil. Školního speciálního pedagoga dělá ve velvarské škole Lenka Štefanová, která také vysvětluje, jak se dozví, že vznikl nějaký problém: „Buď nás osloví přímo rodiče nebo třídní učitelka.“

Velvary - náměstí

Nejčastějšími prohřešky dětí, které vedou k sepsání smlouvy, jsou nepřipravenost na vyučování, chybějící domácí úkoly a učební pomůcky, drzé chování vůči učitelům a záškoláctví. Všechny tyto problémy ale mají podle speciální pedagožky svůj původ v rodině: „Dnes jsme zrovna řešili problém, ze kterého jsem jednoznačně měla pocit, že tomu dítěti chybí dostatek lásky, pocit bezpečí a jistoty.“

Lenky Štefanové se ptáme, jestli jí ministerstvo nový projektem jen nepřidělává práci: „Práce určitě přibyla, ale myslím, že ten výsledný efekt za to stojí.“

Individuální výchovný plán prý na většinu dětí zabere a ve zlobení ustanou, samy jsou totiž rády, že se jim někdo věnuje. Ale ministerstvo by podle ředitele Petra Doška mělo ještě říci, co s dětmi, pro které je i tento systém málo. Protože už i takové případy se začínají objevovat.

autor: Jana Káninská
Spustit audio