Sledování televize maří naše snahy o zhubnutí

23. leden 2020

Dlouhé a časté sledování televize patří mezi útočníky na vaši krásnou postavu. „Usínat u televize je příšerná věc,“ říká doktorka Kateřina Cajthamlová a vysvětluje, proč tomu tak je.

Negativních důsledků, které nám přináší dlouhé a časté sezení u televizní obrazovky je mnoho. Večerní sledování televize nám posunuje dobu usnutí a zkracuje dobu spánku. Kromě času, který tomu často zbytečně věnujeme, je problém i modré světlo z obrazovky. Neurohormon melatonin, který ovlivňuje kvalitu spánku, náš organizmus začíná vylučovat už kolem 18. hodiny. Modré světlo jeho tvorbu výrazně zpomaluje a někdy ji dokáže i zcela zastavit. Pokud se tak děje, spíme výrazně kratší dobu, náš spánek je mělký a nedochází ke správnému zvyšování hladiny leptinu (hormonu, který reguluje příjem a výdej energie), což zhoršuje naše snahy o hubnutí.

Další problémy, které jsou s dlouhým a častým sezením u televize spojené, můžete slyšet v záznamu pořadu.

autor: JMys
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.