Slovácké slavnosti zpěvu, tance a vína v Uherském Hradišti

25. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy CM Ženičky s primáškou Kateřinou Říhovou na Slavnostech vína v Uherském Hradišti v roce 2012

Uherské Hradiště, starodávné město na jihovýchodě republiky a kdysi srdce Velké Moravy, je dnes srdcem Slovácka. Proto se právě v Uherském Hraidšti každoročně koná největší přehlídka lidových tradic, zvyků, krojů, písní a tanců a také dobrého jídla, slivovice a vína z celého moravského Slovácka.

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek představují více než 60 měst a vesnic celého Uherskohradisťska a Uherskobrodska až po moravsko-slovenské Kopanice, Lopeník a Strání.

Slavnosti se konají vždy o druhé zářijovém víkendu a trvají dva dny. V pátek se začíná hrát ve vinných sklepích, v sobotu ráno se vydává městem obrovský průvod, v němž se všechny vesnice a města skrze své krojované zástupce představí a poté se na různých místech Uherského Hradiště představují jak svými tanci a zpěvy, tak svými regionálními pokrmy a nápoji. Takže pak už stačí jen procházet, pít víno, poslouchat, zpívat a kochat se.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...