Sobotní Noční linka: 8. květen - Den vítězství

8. květen 2021

Jak vy osobně vnímáte 8. květen, tedy Den vítězství? Máte nejen na tento den, ale i další květnové dny osobní vzpomínky? Nebo jste slyšeli vypravování od vašich rodičů a blízkých, jak oni prožívali právě tuhle historii? Viděli jste také některý z dokumentů či filmů, který byl natočen právě o těchto událostech? Jak tento den trávíte? Máte nějaké své třeba i rodinné zvyky?

Na 8. května připadá jedna z hlavních událostí historie nejen ČR ale i Evropy - ukončení 2. světové války v roce 1945. V tento den si nejen v České republice připomínáme konec 2. světové války, za který se z pohledu historických pramenů považuje kapitulace německých vojsk, vstoupivší v platnost 8. května ve 23:01 hodin středoevropského času. V minulosti se svátek nazýval Den osvobození či Den osvobození od fašismu a slavil se až 9. května.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.