Spadlý sloup trakčního vedení zastavil provoz vlaků na trati Praha-Dobřichovice

30. duben 2021

AKTUALIZOVÁNO Spadlý sloup trakčního vedení do traťové koleje omezil na téměř osm hodin provoz vlaků na frekventované trati mezi Prahou a středočeskými Dobřichovicemi. Správa železnic místo opravila zatím jen provizorně.

"Kolem půl třetí odpoledne se podařilo provoz obnovit po obou tratích," řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. K jeho přerušení došlo krátce před sedmou hodinou ranní, když si strojvůdce všiml nakloněného sloupu trakčního vedení. Jak se později ukázalo, sloup spadl přímo do kolejiště. 

Místo vlaků byla zavedena náhradní autobusová doprava. 

Mluvčí Gavenda řekl, že se ihned začalo pracovat na nahrazení spadlého sloupu. Do tří týdnů by podle něj měl být připraven betonový základ, kam se nový stožár trakčního vedení umístí. Připustil přitom, že tato technická závada nemusí být poslední.

Trakční soustava v Praze a okolí patří k nejstarším v síti Správy železnic. "Betonové trakční podpěry tvoří v této oblasti přibližně 35 procent všech podpěr a asi tři čtvrtiny z nich jsou staré 20 a více let. Správa železnic proto stav trakční soustavy neustále monitoruje a každý rok zde část trakčního vedení obměňuje," doplnil. I na úseku, kde v pátek spadl sloup, se podle něj provádějí pravidelné prohlídky. 

Vedení v úseku Praha-Radotín-Dobřichovice zatím neprošlo celkovou opravou jako vedení na jiných tratích ve středních Čechách. Na údržbu a opravy trakčního vedení tratí v Praze a Středočeském kraji dala SŽ podle mluvčího za poslední tři roky okolo 800 milionů korun. 

autor: jum | zdroj: ČTK
Spustit audio