Spalovna odpadů v Lysé nad Labem chystá trvalý provoz

6. únor 2003

Provozovatel spalovny nebezpečných odpadů v Lysé nad Labem na Nymbursku, společnost Rean, chystá její uvedení do trvalého provozu. V současné době má již všechna potřebná povolení. Zatím není možné upřesnit termín, ale bude to pravděpodobně nejdříve koncem příštího týdne. Proti rozjezdu spalovny dlouhodobě protestuje část obyvatel města a ekologické sdružení Arnika.

Koncem ledna nabylo právní moci kolaudační rozhodnutí městského stavebního úřadu, které završilo dlouhodobý schvalovací proces. Na základě stanovisek České inspekce životního prostředí i krajského úřadu i tvrzení Reanu spalovna nyní splňuje všechny legislativou požadované parametry. Spalovna má povolenou kapacitu tří a půl tisíce tun odpadu ročně. Jaké odpady zde bude pálit, ale zatím neuveřejnila.

Přes všechna ujištění Reanu a úřadů má část obyvatel obavy, že spalovna zhorší životní prostředí. Ekologické sdružení Arnika nasbírala pod protestní petici dosud přes tisíc podpisů obyvatel města i okolních obcí. Ani úspěšný rozjezd provozu prý nezmění snahy Arniky spalovnu zastavit.

Spustit audio