Španěláčky z králičího masa, které neznají ani řezníci. Vymyslel je Josef Senohrábek

Blanky z pupku králíka většinou zbydou při porcování a spousta lidí jim nevěnuje pozornost. Josef Senohrábek z Uherčic ale přišel na způsob, jak je krásně zužitkovat. Připravuje z nich španěláčky, přičemž se podělil o recept.

Španěláčky z králíka (ingredience na 6 španěláčků)

6 ks vykrojených blan z pupku králíka (každý králík má 2 blány)
6 tenkých plátků slaniny nebo špeku
6 x 1/2 párku (klobása je na zabalení moc silná)
1,5 vejce uvařeného natvrdo
1 větší sterilovaná okurka
1 větší mrkev
1 velká petržel
¼ celeru malého celeru nebo silnější plátek velkého
2 cibule
8 lžic plnotučné hořčice
9 střiků worcesteru
sůl, pepř, tuk (sádlo)
1 lžíce hladké mouky
4 stroužky česneku
300 ml vody
sůl, pepř

Postup:

Blanky jsou dlouhé maso kolem pupku králíka. Většinou zbydou, když králíka porcujeme. Tímto receptem se dají nádherně zužitkovat. Odkrojíme tedy blanky a z každého králíka získáme základ na dva španělské ptáčky.

Každého španěláčka připravíme zvlášť. Nejprve maso napneme na prkénku, potřeme ho lžící hořčice, osolíme a opepříme (v tomto pořadí, jinak sůl a pepř smázneme při nanášení hořčice) a nakonec zastříkneme asi půl čajové lžičky worcestru.

Na okořeněný plátek masa položíme tenký plátek slaniny nebo špeku. Na jeden z okrajů k sobě přiložíme čtvrtku kyselé okurky, půlku párku a čtvrtku natvrdo uvařeného vejce.

Pak zabalíme a přichytneme jehlami nebo provázkem, aby maso drželo pohromadě.

Očistíme zeleninu – mrkev, celer, petržel. Nakrájíme ji na větší kousky a dáme restovat na sádlo do hrnce. Až potom, co zelenina chytne lehce zlatavou barvu, přidáme i nakrájenou cibuli a 2 lžíce hořčice a restujeme dosklovata.

Posléze do základu přidáme malou lžíci mouky, aby se vše zatáhlo. Udělá se hnědá šťáva, do které přidáme ptáčky, necháme orestovat cca 2 minuty ze všech stran, přidáme pár kapek worcestru, podlijeme vodou a přiklopíme poklicí. Necháme cca 1 hodinu dusit.

Mezitím si nastrouháme 4 stroužky česneku. Když je maso hotové, vyndáme ho na talíř, omáčku lehce našleháme (i s kousky zeleniny), aby se ode dna odpojil výpek, přidáme česnek a krátce provaříme.

Když začne omáčka bublat, začneme pasírovat.

Josef Senohrábek, Patrik Rozehnal

Španěláčky zbavíme jehel a polijeme omáčkou. Podáváme s rýží.

Josef Senohrábek

„Vždy je důležité dávat do jídla lásku. Když ji tam dáte, máte všechno koření, které potřebujete,“ říká Josef Senohrábek. Nadšený kuchař má doma přes 3 000 různých receptů. Sám o sobě říká, že je maniakem přes jídlo. Dokázal nám to už po přivítání u něj doma. S manželkou připravili tříchodové menu – domácí polévku s trhaným kuřecím masem a nočky, škvarkové knedlíky s cuketovým zelím a kakaovou buchtu s ananasem. Vše bylo vynikající.