Stanislav Urban: Nejčastější nemocí z povolání je syndrom karpálního tunelu

1. únor 2013

S přednostou Centra závodní preventivní péče a nemocí z povolání Oblastní nemocnice Příbram MUDr. Stanislavem Urbanem jsme si povídali o nemocech z povolání.

Hovořili jsme o příčinách vzniku nemocí z povolání. Věnovali jsme se profesím, které jsou vznikem těchto onemocnění nejvíce ohroženy. Probírali jsme nejčastější nemoci z povolání. Zaměřili jsme se na způsoby jejich léčby.

Nejčastější nemocí z povolání v Česku je podle statistických údajů bolestivé onemocnění středového nervu v zápěstí, odborně nazývané syndrom karpálního tunelu.

Trpí jím široké spektrum profesí – od horníků přes lesní dělníky, šičky, frézaře, montážníky, soustružníky, svářeče až k sekretářkám. Nevyhýbá se ani čalouníkům či řezníkům na jatkách.

Syndrom karpálního tunelu často vzniká kvůli práci s počítačem

Syndrom karpálního tunelu může vzniknout např. po úrazu zápěstí, zánětu šlach a vazů. Často vzniká kvůli chronickému přetížení zápěstí při nevhodné ergonomii práce s počítačem.

Pacientova ruka

Mezi příznaky patří oslabená citlivost, mravenčení, pálení, trnutí a bolesti prstů rukou, které často bolí i v klidovém stavu. Postižení uvádějí, že největší bolesti pociťují v noci. Syndrom je možné zjistit např. studií nervového vedení či metodou EMG.

Pro úlevu od bolesti se doporučuje v pravidelných intervalech přikládat na zápěstí led, který tlumí bolest a urychluje hojení zánětu. Účinnou léčbou je dekomprese karpálního tunelu. Při plně rozvinutém syndromu je nutné přetětí zápěstních vazů, čímž se tlak na nerv odstraní.

Nemoci z povolání jsou významným ukazatelem zdravotního stavu obyvatelstva

Nemoci z povolání jsou podle nařízení vlády č. 290/1995 Sb., § 1 odst. (1) nemoci vznikající nepříznivým působením chemických, fyzikálních, biologických nebo jiných škodlivých vlivů, pokud vznikly za podmínek uvedených v Seznamu nemocí z povolání.

Sezení a stresující styl života, ilustrační foto

Sledování výskytu profesionálních onemocnění zahrnujících nemoci z povolání a ohrožení nemocí z povolání je významným ukazatelem zdravotního stavu obyvatelstva. Všechna nově vzniklá profesionální onemocnění se hlásí do Národního registru nemocí z povolání (NRNP), ze kterého následně data v této publikaci vycházejí.

Národní registr nemocí z povolání byl založen v roce 1991 a navázal na dlouhodobé statistické sledování nemocí z povolání prostřednictvím výkazů od roku 1973.

Statistickou jednotkou vstupující do registru je každá zjištěná nově vzniklá a uznaná nemoc z povolání nebo ohrožení nemocí z povolání u osob v pracovním poměru k zaměstnavateli se sídlem na území České republiky, tj. včetně cizinců.

autoři: Alima Martinová , ÚZIS
Spustit audio