Starý kámen s křížem a sekerou připomíná smrt hlásného Hnáta. Pověst Havlíčkova Brodu je dodnes živá

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hnátův kámen je dnes zasazený ve zdi mostu

Skoro každé město má nějaké to svoje strašidlo, nebo tajemnou postavu. V Havlíčkově Brodě na Vysočině mají Hnáta. Na to, že si nikdo pravdivostí staré pověsti o něm není jistý, zůstalo po Hnátovi poměrně dost stop. Kámen, který připomíná dávnou událost z dob česko-uherských válek, je dnes zasazený do zdi nedávno opraveného mostu přes řeku Sázavu pod Dolní ulicí. Původně ležel v příkopu, o několik metrů níž.

Hlavní postavou příběhu byl místní hlásný Hnát. „Podle pověsti vydal město nepříteli,“ říká Aleš Knápek z Muzea Vysočiny v Havlíčkově Brodě. Hlásný měl stát na hradbách, a když viděl, že se blíží nepřátelské vojsko, otevřel městskou bránu. Spatřily ho při tom ale místní ženy, které vyhlásily poplach, na Hnáta se vrhly a shodily ho z mostu. Tolik pověst, jejíž pravdivostí si ale nikdo není jistý.

Je možné, že za vznikem tragického příběhu je samotné jméno hlásného, které v té době v lidech evokovalo něco úlisného, zradyschopného. Podle verze pověsti z osmnáctého století se tak Hnát mohl stát obětí omylu. „Byl zaměněn za zrádce, který se ve tmě snaží tu bránu otevřít,“ dodává Aleš Knápek.

Kromě kamene vsazeného do zábradlí na mostě nad příkopem připomíná Hnátův příběh i kostra, umístěná ve výklenku čelní zdi staré radnice na Havlíčkově náměstí. „Kostra se ovšem v tom výklenku objevila o dost později. S tou pověstí, která už tady v té době žila, byla ale samozřejmě spojována,“ říká Aleš Knápek s tím, že někde v příkopu pod mostem by měl být i Hnátův hrob.