Stavaři navezli do kolonie chráněných syslů v Mladé Boleslavi zeminu a suť. Případ řeší policie

21. září 2021 11:00
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Syslí kolonii v Mladé Boleslavi trápí navezená suť a hromady hlíny

České inspekci životního prostředí se nelíbí, že stavaři navezli v Mladé Boleslavi zeminu na místa, kde žije chráněný sysel obecný. Podala proto trestní oznámení na neznámého pachatele. Lokalita nazvaná Sahara je v rámci celého Česka jedním z nejvýznamnějších syslích stanovišť. Navíc jde o místo, které je přírodní památkou.

V syslí lokalitě se objevil navezený stavební materiál a hromady hlíny. „Určitě s tím nesouhlasíme, protože jde o přírodní památku, kde žijí kriticky ohrožení živočichové syslové obecní,“ říká pro Český rozhlas Region vedoucí mladoboleslavských ochránců přírody Milada Vrbová.

Syslí rodinky si oblíbily lokalitu Radouč

„Je to lokalita, kde syslů ubývá. Takže tento prostor se ještě zmenšuje, přírodní památka je okleštěna řadou jiných objektů a tento prostor je teď ještě snížený o haldu nějakých nepořádků, sutě, odpadu. To jim určitě nepomáhá,“ dodává.

Dělníci na Sahaře staví obytný řadový dům a zemina je navezena hned na několika místech. Naskládaný nebo poházený je i stavební materiál – třeba cihly, betonové skruže nebo další části kanalizace.

Mluvčí České inspekce životního prostředí Jiří Ovečka Radiožurnálu potvrdil, že už případ šetří policisté: „Česká inspekce životního prostředí obdržela informaci od okresního státního zastupitelství v Mladé Boleslavi, že její podání bylo postoupeno s pokynem policejnímu orgánu Policie České republiky oddělení obecné a hospodářské kriminality Mladá Boleslav.“

Čtěte také

Policie musí zjistit, zda se skutečně stal trestný čin a kdo ho má případně na svědomí – jestli majitel pozemku, stavař, nebo třeba někdo, kdo má pozemek pronajatý.

„Kriminalisté přijali trestní oznámení týkající se uhynulých syslů v Bezděčíně. V současné chvíli je věc na samém počátku vyšetřování,“ doplňuje policejní mluvčí Barbora Schneeweissová.

Pokuta od magistrátu

Kvůli navezenému materiálu už dal pokutu mladoboleslavský magistrát. Jeho mluvčí Šárka Charouskouvá ale nemůže říct kvůli zákonu komu a v jaké výši.

Syslí rodinky  na Radouči se lidí nebojí. Vesele před nimi panáčkují a doufají, že dostanou něco dobrého

„Pokuta byla skutečně uložena, ale nikoliv za usmrcení syslů, protože tato skutečnost nebyla prokázána. Pokuta byla uložena za škodlivé zasahování do biotopu a přirozeného vývoje zvlášť chráněných živočichů,“ upřesnila.

Dané území je přírodní památkou a navíc pod chráněnou Naturou 2000 jako evropsky významná lokalita. Ochranáři odhadli, že tam žije okolo stovky jedinců sysla obecného.

autor: duch | zdroj: iROZHLAS.cz
Spustit audio