Štěpán Suchánek: Ročně zemře na rakovinu tlustého střeva asi 4.000 lidí
S vedoucím lékařem Centra pro screeningovou kolonoskopii Ústřední vojenské nemocnice v Praze v Praze MUDr. Štěpánem Suchánkem jsme mluvili o prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku.
Povídali jsme si o příčinách vzniku tohoto onemocnění. Zaměřili jsme se na způsoby jeho léčby.
Rakovina tlustého střeva a konečníku je druhé nejčastější nádorové onemocnění
Každý rok je v České republice zhoubný nádor tlustého střeva či konečníku zjištěn asi u 8.000 osob. Zároveň je druhým nejčastějším nádorovým onemocněním u mužů i u žen.
U většiny pacientů je příčina tohoto onemocnění neznámá. Existuje ale řada rizikových faktorů jejího vzniku. Prvním z nich je věk. Toto onemocnění většinou vzniká u lidí ve věku nad 50 let.
Polypy a střevní onemocnění není dobré podceňovat
Dalším rizikovým faktorem jsou některé druhy polypů. Je nutné je odstranit a vyšetřit, zda se nejedná už o karcinom. Při vzniku kolorektálního karcinomu mají význam také dědičné vlivy.
Některá onemocnění, jako je např. ulcerózní kolitida nebo Crohnova nemoc, také zvyšují riziko vzniku kolorektálního karcinomu. Důležitým rizikovým faktorem, který může každý ovlivnit, je způsob stravování.
Špatný vliv má nadměrný příjem živočišných tuků, červeného masa a uzenin. Riziko zvyšuje častá konzumace pečeného nebo smaženého masa.
O úspěšnosti léčby rozhoduje včasná diagnóza
Dobrá zpráva je, že kolorektální karcinom je léčitelné onemocnění! Zvlášť v prvních stádiích onemocnění má pacient velkou naději na úspěšný výsledek léčby.
Konkrétní léčbu v daném případě určí ošetřující lékař-onkolog. U kolorektálního karcinomu se uplatňují prakticky všechny typy léčebných postupů používaných v onkologii.
Zdroj informací: www.kolorektum.cz, www.uvn.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Ze světa lesních samot
Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.