Stovky domácností v Říčanech u Prahy dražily cenu energií. Ušetří až 30 procent

14. březen 2013

Pět stovek domácností v Říčanech u Prahy bude v následujících dvou letech platit za elektřinu a plyn zřejmě nejmíň v celé zemi. Lidé se tu zapojili do historicky první elektronické aukce energií pro domácnosti. A celkově ušetřili miliony.

„Zjistil jsem, že mám ty nejdražší dodavatele, a tohle přišlo jak na zavolanou,“ říká Vojtěch Moravec. „Věděl jsem, že nemůžu nic ztratit, že na tom vždycky vydělám,“ dodal.

„My jsme soutěžili energie – tedy elektrickou energii a plyn v celkovém objemu 27 milionů korun. Podařilo se ušetřit necelých sedm milionů korun,“ říká starosta Vladimír Kořen.

Třináctitisícové město Říčany u Prahy má za sebou podle starosty úspěšnou aukci. V příštích dvou letech lidé uspoří za plyn téměř třicet procent, za elektřinu necelých sedmnáct.

Jde ale jen o cenu za samotnou energii, platby za distribuci zůstávají stejné. Celkově tak účty budou sice nižší, ale ne o tolik.

„Asi těžko se v současné chvíli najde firma, která bude nabízet ceny ještě nižší, než jsme v této aukci docílili,“ domnívá se Kořen.

Velká skupina lidí čekala, jak první kolo dopadne. „Byli zvědaví. Jestli to dopadne všechno do závěrečné tečky v tom ideálním tvaru, tak určitě uspořádáme druhé kolo,“ předpokládá starosta.

Čtěte také

Do aukce se zapojilo devět dodavatelů energií. Dominantní firmy v regionu - tedy ČEZ a RWE ale zájem neměly.

Výhody říčanských domácností chtějí využívat i stovky lidí po celé zemi. V následujících měsících se tak energie budou dražit například v Krnově, Šenově, Bílovci nebo v Praze 6, kde žije přes čtyřicet tisíc domácností.

autor: psp
Spustit audio