Stovky krásných míst naší vlasti jsem poznal díky turistickým známkám, říká Slavomil Suchý

Pan Suchý má jednu místnost doslova vytapetovanou turistickými známkami
Pan Suchý má jednu místnost doslova vytapetovanou turistickými známkami

Kulaté, dřevěné, vypalované plakety, které jsou suvenýrem a zároveň "potvrzením" o dosažení určitého místa. Jinde je nekoupíte. To jsou turistické známky. Navazující číslovaná řada známek sleduje hřebeny hor, toky splavných řek, mapuje hrady, zámky, přírodní i technické památky, historická města, zpřístupněné jeskyně, zoologické zahrady a mnoho dalších zajímavých míst.

Pan Slavomil Suchý z Liberce má turistickými známkami doslova vytapetované stěny jedné místnosti. A láskou k cestování a poznávání krás naší země se snaží nakazit i vnoučata.

Každé místo, které navštíví, si také vyfotografuje. Vše pečlivě dokumentuje a taky plánuje. Každý týden se vydávají nové známky, na různých místech republiky, a tak cestují do různých koutů. Spojují příjemné s užitečným a navštěvují nejen zajímavá místa, ale také přátele. Ve sbírce má pan Suchý asi 85 % dosud vydaných známek. První známka, kterou získal, je ze státního zámku Sychrov, však má také pár set metrů od něj chatu. Mezi nejcennější úlovky patří třeba Sněžka: „Existují raritní známky, třeba hora Sněžka má 5 verzí turistických známek. Tu první lze sehnat jen těžko. A já ji mám,“ usmívá se spokojeně sběratel Slavomil Suchý.

Turistické známky jsou kulaté, dřevěné, vypalované plakety o průměru 6 centimetrů

Pan Suchý je nejen cestovatel, ale také vtipálek. Sedíme na zahradě jeho chaty a on se rozhlíží: „Tady vlevo máme výhled na zámek Sychrov a vpravo na Alpy a Tatry, Vysoké i Nízké.“ Na zámek opravdu dobře vidíme, ale ten zbytek? Až pohled směrem, kterým pan Suchý ukazuje, vše vysvětlí. Na stěně domu jsou na poličkách umístěné lahvičky s francovkou, plechovky s mlékem a makety nákladních vozů. A kdyby někomu sbírka turistických známek nestačila, může se pan Suchý pochlubit asi tisícovkou různobarevných hrníčků, které zdobí plot okolo chalupy. Nebo sbírkou automobilových poznávacích značek z různých končin světa. Navíc pan Suchý, křestním jménem Slavomil, plánuje setkání Slavomilů, kterých u nás v současné době žije jen asi 60.