Středeční Noční linka: Mikuláš, čert a anděl!

5. prosinec 2018

Máte rádi tuhle tradici? Jaké jsou vaše dětské vzpomínky na čerty a Mikuláše? Báli jste se čertů, nebo jste se těšili na nadílku v koších a čekali jste, že zase dostanete plno dobrot a ovoce? A jak jste čerty vnímali, když byly vaše děti malé, zvali jste je domů, aby trochu postrašili děti? Nebo jste si říkali, že by to bylo zvláště pro ty malé moc strašidelné? A chodili jste někdy také převlečeni za tyhle známé postavy?

A po roce tady máme opět tři známé postavy v ulicích. Někde obchází hojně a někde, zvláště pak ve větších městech asi o něco méně, ale přesto tahle tradice mikulášovské nadílky u nás stále žije. Někteří jí moc nefandí a jiní se zase bez ohledu na věk radují, že mohou vyrazit do ulic společně s převlečenými postavami, a nebo po nich poslat nadílku pro své děti!

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.