Středeční Noční linka: Vaše vzpomínky na smutné období našich novodobých dějin (1939 - 1945)

10. červen 2020

Téma jsem zařadila v den smutného výročí našich novodobých dějin, kdy byla vyhlazena obec Lidice. Někteří posluchači mě průběžně oslovují, abych vzpomínkové téma zařadila do vysílání. Jaké máte vzpomínky na čas okupace v letech 1939 - 1945? Jak jste tuto dobu prožili? Přibližte nám ostatním dobu, kterou mnozí z nás naštěstí nezažili.

Co jste si z této doby odnesli do současnosti? Vy, kteří jste válku nezažili, zajímáte se o tento úsek naší historie? Setkali jste se s někým, kdo zažil koncentrační tábor na vlastní kůži?

Vyhlazení Lidic byla násilná historická událost, při které došlo ke zničení středočeské vsi Lidice a vyvraždĕní značné části jejích obyvatel německými nacistickými okupanty. Po úspěšném atentátu československých parašutistů na Reinharda Heydricha v roce 1942 byla obec Lidice v důsledku heydrichiády vypálena a dokonale srovnána se zemí a veškeré místní obyvatelstvo popraveno nebo odsunuto do koncentračních táborů.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kolekce krátkých rozhlasových her přinášejících nová dobrodružství Sherlocka Holmese a Dr. Watsona.

Jiří Hošek, bývalý zpravodaj Českého rozhlasu

15 případů Sherlocka Holmese

15 případů Sherlocka Holmese II.

Koupit

15 skvělých klasických případů Sherlocka Holmese, Případ Codex Euricianus, Případ s Lví hřívou, Případ s motýly Hilesia, Případ s Homo ludens a další v podání vynikajícho Miloše Kopeckého a neméně báječho sekundanta Vladimíra Ráže.