Středočeská obec Máslovice se každý rok pyšní máslovým betlémem

13. prosinec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03279925.jpeg

Malá obec Máslovice ve Středočeském kraji se může každý rok pochlubit originálním betlémem z másla. Historii Máslovic i netradiční vánoční tradici představili v pořadu Tady to znám starostka Vladimíra Sýkorová a kronikář obce Vladimír Chalupný.

Vladimír Chalupný je kronikářem Máslovic od roku 1990. „Byť název obce evokuje oblíbenou potravinu, nemají Máslovice se samotným máslem nic společného,“ vysvětluje. Obec nalezneme osmnáct kilometrů severně od Prahy a s hlavním městem ji spojuje linka příměstského autobusu.

Hlavním lákadlem malebné obce je Malé máslovické muzeum másla, které najdeme hned na náměstí. Právě v něm je každý rok umístěn betlém z másla. „Každý rok je betlém jiný. Letos máme v betlému 103 figurek a objektů, na které jsme spotřebovali 24 kilogramů másla,“ říká starostka obce Vladimíra Sýkorová.

Máslovický přívoz je od Máslovic vzdálen jen několik minut krásnou procházkou lesem nebo po naučné stezce

Dalším důvodem pro zastavení je Máslovická naučná stezka, která vede údolím Máslovického potoka a chráněným územím Máslovická stráň. Na stezce nás čeká 12 zastavení, mezi které patří mimo jiné nejstarší vltavský přívoz nebo Výzkumný ústav včelařský v Máslovicích.

autoři: Pavel Vítek , nwe
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová