Středočeské nemocnice se obávají komplikací kvůli uzavření škol

13. říjen 2020

Případné uzavření prvního stupně základních škol, o kterém bude zřejmě dnes rozhodovat vláda, zkomplikuje fungování středočeských nemocnic. Vyplývá to z vyjádření nemocnic pro ČTK. Ve většině oslovených zařízení už teď není dostatek personálu.

Chybí zdravotníci, kteří se nakazili koronavirem, a naopak přibývá pacientů s nemocí covid-19. Pokud by tedy navíc zaměstnanci zůstali doma s dětmi po uzavření škol, způsobilo by to nemocnicím další problémy.Řešením mohou být podle nemocnic dětské skupiny či školy vyčleněné pouze pro děti zdravotníků, hasičů či policistů.

Příbramská nemocnice bude kvůli chybějícím zdravotníkům od tohoto týdne omezovat neakutní péči. Nyní je v zařízení na covid-19 pozitivních 25 pacientů a 24 členů personálu.

Zavření škol způsobí nemocnici podle mluvčího Martina Janoty velké problémy, protože už na jaře se ukázalo, že hodně sester a lékařek má menší děti. Zařízení chce využít dětskou skupinu, určenou pro děti od jednoho do šesti let, i pro starší děti. Její kapacita je ale omezená. Požádá proto město o vychovatelky, které by se staraly o děti zdravotníků nezbytně nutných pro chod nemocnice.

Značnou komplikací může být uzavření škol také pro benešovskou nemocnici. Už nyní je tam personální situace napjatá, protože s přibývajícími pacienty s covidem-19 je poskytování péče náročnější a zároveň roste počet nakažených zdravotníků.

"V této situaci je každý zdravotník v provozu klíčový, a proto se nemocnice jako zaměstnavatel bude snažit situaci řešit ve spolupráci s městem Benešov," sdělilo ČTK vedení zařízení. Podle něj by pro děti zaměstnanců záchranného systému měla být v provozu jedna ze základních škol. Děti z prvního stupně by ji navštěvovaly podobně jako na jaře děti ze školek.

Uzavření prvních stupňů základních škol by způsobil problémy i v nemocnici v Mladé Boleslavi. "V tuto chvíli máme kvůli covidu v neschopnosti zhruba 25 až 30 lidí, denně se to mění. Pokud by došlo k uzavření škol, samozřejmě by to byl velký problém," řekla mluvčí Hana Kopalová.

Nelze podle ní říct, o kolik sester by mohla nemocnice přijít. "Roli tam hraje, zda sestřičky mají hlídání, nebo manžel je doma na home office. Takže nevíme, o jak velký počet se jedná," uvedla. Již minulý týden nemocnice podle ní posílala na krajský úřad požadavky, kolik potřebují na výpomoc mediků či příslušníků armády. "Velmi by nám to pomohlo již nyní, ačkoliv jsme do dnešního dne stále nemuseli omezit péči," řekla Kopalová. Omezení péče podle ní ale může přijít každým dnem.

Podle mluvčího rakovnické nemocnice Jana Zieglera nelze dopad uzavření prvního stupně škol zcela odhadnout. "Na jaře výrazný dopad na personální kapacity nebyl. S dětmi byl často doma druhý rodič, který byl doma na home office nebo kurzarbeitu," uvedl mluvčí. Doma zůstaly hlavně samoživitelky.

Spustit audio