Středočeský kraj představil očkovací strategii proti covid-19 pro zdravotníky i veřejnost

8. leden 2021 13:00
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Očkování proti koronaviru

Středočeský kraj má již připravenou vlastní očkovací strategii, která mu napomůže co nejrychleji zajistit proočkování jak zdravotnického personálu, tak i obyvatel kraje.

„Tento očkovací manuál jsme zpracovali v souladu se státní strategií tak, abychom zajistili proočkování potřebných skupin zdravotníků a následně i obyvatel kraje co nejrychleji.“ říká hejtmanka Petra Pecková (STAN).

Středočeská očkovací strategie a postup očkování je postaven na čtyřech fázích

Vše o očkování  - první a druhá fáze

Fázé přípravná

Fáze označená IA (leden-únor), zajistí očkování nejrizikovějších skupin – seniorů 80+, zdravotníků a osob zajišťujících péči u vybraných poskytovatelů sociálních služeb.

Fáze označená IB (únor-červen) zajistí očkování prioritních skupin obyvatelstva, tedy věkové skupiny 65 +, lidí s rizikovými onemocněními a osob zajišťujících kritickou infrastrukturu státu.

Fáze označená II B (červenec 2021–2022) zajistí očkování dalších širokých skupin obyvatelstva.

Vše o očkování  - třetí fáze

Rychlá vakcinace pro nejpotřebnější

„To, co je v současné době nejdůležitějším úkolem očkování je zajistit urychlenou vakcinaci těch nejpotřebnějších, k nimž patří lékaři pracující na ARO, covidových odděleních, záchranáři, senioři 80+ a senioři v pobytových zařízeních, abychom ulevili nemocnicím a zdravotnictví se co nejrychleji vrátilo do normálu. To vše bychom měli a chceme zajistit do konce března,“ zdůrazňuje středočeská hejtmanka Petra Pecková zdůrazňuje.

Do konce března počítá Středočeský kraj na základě harmonogramu ministerstva zdravotnictví ve stanovených termínech postupně s 153 270 dávkami vakcíny. V kraji podle dostupných statistických dat přitom žije přes 1,1 milionu obyvatel ve věku nad 16 let (tedy maximum těch, pro něž je počítáno na základě dobrovolnosti s očkováním), přičemž více než 50 tisíc lidí je v nejkritičtější věkové kategorii  80+ (součet věkových kategorií 80-84 let, 85-89 let a 90 let a více).  

Vše o očkování u seniorů 80plus

Senioři 80+ se budou moci registrovat od 15. ledna v Centrálním rezervačním systému

Pro zajištění očkování obyvatel kraje od března 2021 je už také připraven seznam velkokapacitních míst, která budou rozložena ve všech okresech středočeského regionu, a každé z nich by mělo zvládnout 500 až 600 očkovaných v jednom dni.

„Konkrétně na seznamu měst jsou v tuto chvíli Říčany, Benešov, Kolín, Mladá Boleslav, Beroun, Kladno, Kutná Hora, Mělník, Příbram, Rakovník, Nymburk,“ říká radní pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS) s tím, že fáze II, která zahrnuje očkování široké veřejnosti, bude zahájena v uvedených místech ve chvíli, kdy bude kraji doručen dostatečný počet vakcín.  

Očkovací místa a velkokapacitní odběrová místa ve Střeočeském kraji

O postupu očkování v rámci středních Čech informuje vedení kraje také starosty měst a obcí a zároveň je prosí o součinnost s pomocí registrace občanů 80+ do Centrálního registračního systému. „Seniorům mohou pomoci nejen rodinní příslušníci, ale mohli by to být i pracovníci pečovatelských služeb, informačních center anebo pracovníci obcí a měst, kteří jsou v současné době na home office,“ říká hejtmanka Petra Pecková a připomíná, že toto bude možné už od příštího pátku 15. ledna 2021.

Čtěte také

Jak se bude registrovat?

Na internetu bude k dispozici on-line registrační formulář pro všechny, kteří mají zájem o očkování. Umístěn bude na portálu, který bude celorepublikový, a bude v provozu od 15. ledna 2021. Zájemci musí zároveň souhlasit s vyplněním informací, které jsou důležité pro zařazení do příslušné skupiny pro jednotlivé fáze očkování. Na základě těchto informací a zařazení do rizikových skupin budou zájemci vyzváni k registraci termínů na nejbližších očkovacích místech. Ty si pak rezervují na základě zaslaného PIN kódu. Každý si může rezervovat dva termíny, kdy bude oočkován (dvě dávky).

zdroj: Středočeský kraj - Krajský úřad
Spustit audio