Středočeští silničáři dokončují přípravy na zimu

27. říjen 2011

Středočeští silničáři dokončují přípravy na zimu. Zaskočit by je prý neměla.

Ve skladech mají připraveno zhruba 50 tisíc tun soli a 80 tisíc tun písku, štěrku a dalšího pevného posypového materiálu.

Připravené na zimu jsou už i pluhy a sypače. „Teď je to dejme tomu z devadesáti procent. Zima pro nás začíná 1. listopadu, od té doby budeme připraveni na sto procent. K dispozici máme 193 sypačů a 228 traktorů s radlicí,“ řekl ředitel Krajské správy a údržby silnic Pavel Čihák a dodal, že podle chování mravenců, které odpovídá teplejším podzimním dnům usuzuje, že bude průměrná zima: „Ta nás stojí asi 350 milionů korun. Když je zima horší, stojí nás to asi půl miliardy korun. I na ni jsme ale připraveni. Soli a dalšího posypového materiálu máme v sýpkách dostatek.“

Středočeský kraj, pod který Krajská správa a údržba silnici spadá, se stará o 8 600 kilometrů silnic druhých a třetích tříd. Na většině z nich udržuje sjízdnost pomocí soli a pevného posypového materiálu. Na více 300 kilometrech nejméně vytížených silnic ale sníh podle mluvčí kraje Berill Maschekové hejtmanství neuklízí vůbec: „Na Benešovsku je to 16 km, na Kladensku 95 km, v oblasti Kutnohorska to je 124 km a v okolí Mnichova Hradiště se to pohybuje okolo 78 km silnicí.“

Se souhlasem vedení kraje se letos snižuje i počet míst, která kraj bude v zimě udržovat solí. Naopak některá středočeská města se k solení vracejí. Například v Čelákovicích u Prahy v předchozích letech téměř nesolili a lidem to vadilo, jak řekl tamní starosta Josef Patek: „Ten štěrk a písek není úplně účinný, tak jak by si řidič nebo chodec představoval.“ Druhým důvodem jsou podle starosty i vzrůstající náklady na jarní úklid posypového materiálu, který po zimě zůstává ležet ve městě: „Nejprve musí projet pluh, pak to někdo posype, potom zase jede zameták, který to zamete a jakmile se tak stane, pevný posyp se změní v odpad, který musíme podle zákona zlikvidovat a draze za to zaplatit.“

Čelákovičtí obyvatelé, zejména řidiči se tak mohou těšit že všechny hlavní silnice ve městě budou pravděpodobně letos v zimě sjízdnější než v předchozích letech. V řeči čísel se jedná asi o 10 kilometrů. Jestli jsou středočeští silničáři opravdu dobře připraveni na zimu, uvidíme za několik dní.

autor: Pavel Pavlas
Spustit audio