STŘELEC

4. prosinec 2002

Už pár dní žijeme v astrologickém znamení Střelce, které vládne konci listopadu a větší části prosince, a ještě jsme si nic neřekli o jazykovém zákulisí tohoto názvu znamení a souhvězdí. Teď asi čekáte nějakou tu barvitou historku z řecké mytlogie, jak to bývá obvyklé, když tu mluvím o tom, proč se souhvězdí jmenují, jak se jmenují. Bohužel, dnes žádné příhody plné bojů a vášní nebudou, k pojmenování souhvězdí Střelec, latinsky Sagitattarius, se nic takhle zajímavého neváže.

Snad ale není nezajímavé to, že onen Střelec není ani bůh, ani člověk, ani zvíře, že je od všeho tak trochu, že je kentaur. Mytologičtí kentauři byli čtyřnozí tvorové, napůl lidi, napůl koně a většina z nich byla lidem nepřátelská, divoká, surová zvířata. Protože však už i ve starém Řecku výjimky potvrzovaly pravidlo, dva nebo tři kentauři byli naopak velmi laskaví a lidi měli rádi. Nejznámější z nich je Cheirón, kentaur vynikající moudrostí a velkého vzdělání ? byl učitelem několika slavných řeckých reků. Když se jeho žáci, podle jména lodi zvaní Argonauti, rozhodli vypravit se do bájné Kolchidy hledat zlaté rouno, kentaur Cheiron jim a pak všem dalším mořeplavcům usnadnil orientaci na obloze jejím rozdělením na části zvané zvířetník.

Michal Novotný

Sám sebe ale Cheirón na nebe, do zvířetníku nepovznesl, ten kentaur, kterému my dnes říkáme Střelec, je jiný kentaur. U některých autorů se můžeme dočíst, že se jmenoval Krotos a že se na oblohu dostal z toho důvodu, že vynašel luk, a naučil lidi s touto vynikající zbraní zacházet ? Krotos také patřil k těm několika výjimečným kentaurům, kteří měli rádi lidi. Podle jiných autorů tento Střelec není hodný Krotos, ale naopak zlý Nessos, kentaur, kterého omylem zastřelil Hérakles a on se mu pak pomstil... No, avizoval jsem, že žádné krvavé a vášnivé historky dnes nebudou, a už jsme zase v nich. Obecně přijímaná teorie o vzniku souhvězdí Střelec je však ta nezajímavá, nekrvavá a nevášnivá, tedy ta, že jde o kentaura ? vynálezce luku.

Pro posluchače, kteří mají o astronomii ponětí aspoň takové, že vědí o existenci souhvězdí Kentaur, musím dodat, že toto ne zvířetníkové souhvězdí, z něhož my na severní polokouli vidíme jen jeho menší část, je zmíněný hodný, vzdělaný a moudrý kentaur Cheiron, vynálezce zvířetníku a učitel, vychovatel a přítel nejen mnoha řeckých hrdinů, ale také třeba zakladatele lékařství Aeskulapa. Skoro bych řekl, že zásluhy tohoto kentaura byly tak velké, že by si býval byl zasloužil, aby na obloze figuroval pod svým vlastním jménem, ne jen jako nějaký obecný kentaur. A o jazykovém zákulisí slova kentaur a dalších převážně jazykových zajímavostech kolem souhvězdí Střelec budu mluvit ještě zítra.

Vysílá se ve středu 4.12.

(připomínky a názory na tento příspěvek zasílejte e-mailem na adresu mnovotny@rp.cro.cz)

autor: Michal Novotný
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

Jan Pokorný, ředitel Zpravodajství Českého rozhlasu a moderátor

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.