Stříbro, mosaz, měď i cín. Vyčistit je můžete velmi jednoduše. Zkuste zelí, pórek a krém na boty

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Krém na boty

Stříbro se bude lesknout, když ho opláchnete vodou z uvařených brambor. Nečistot ho zbavíte také velmi jednoduše. Stačí ho vložit do horké vody s hliníkovou lžící. Následně je můžete vyleštit doutníkovým popelem.

Na mosaz a měď vyzkoušejte kašičku z octa, soli a mouky. Můžete to zkusit také s worcesterovou omáčkou. Lesk jim dodáte, když jako leštidlo použijete olej.

Na cín vezměte list syrového zelí nebo pórek. Vydrhnout je můžete přesličkou a krásně jej vyčistí i bavlněný hadřík namočený ve vodě z vařených vajec.

A nakonec bronz. Bronzové předměty udržujte tak, že je nejdříve opláchnete kořalkou, pak je vložíte do otrub a nakonec vyleštíte krémem na boty. To je sice trošku složitější, ale prý velmi účinný postup.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.