Strojvedoucí Lucie z Kolína: Neustále jsem se cpala chlapům na mašinu. Chtěla jsem to vidět

10. prosinec 2020

Lucie Poláková je 26letá strojvedoucí z Kolína, která od roku 2017 pracuje u Českých drah. Aktuálně je na mateřské dovolené a připravuje se na pozici strojmistra.

Vystudovala střední uměleckou školu. Nejprve pracovala jako stevardka u společnosti RegioJet, ale táhlo ji to k mašinám:

„Já jsem moc chtěla vidět, jak ta mašina jezdí, co ten fíra dělá, protože si všichni mysleli, že tam pořád jenom mačká nějaký knoflík apod. Tak jsem to chtěla vidět. Absolvovala jsem výběrové řízení na strojvedoucí, a když mi řekli, že mě berou, hned jsem to volala mamce. Týden se mnou nemluvila. Chtěla, abych dělala něco vhodnějšího pro dámu.“

Řídí malé motoráčky, např. Šuplíky a Reginy, ale také Brejlovce, Veselou krávu a Lego. Z mašinek, které jsou u nás dostupné, patří mezi její vysněné Zamračená. Někdy by ale taky chtěla řídit motorový Vectron. Lákaly by jí i parní lokomotivy, ale jak sama říká, příprava na ně je velmi složitá a náročná.

„Zatím jsem žádnou závažnější nehodu na trati neměla. Jen mezi Braníkem a Modřany v Praze někdo vyskládal na trať asi třímetrovou řadu kamení a já do ní v 80 km/h najela. Byla odpolední špička, Regina plně obsazená. Jízda se musela ukončit, volali se hasiči. Cestujícím se nic nestalo, ale měli opravdu velkou radost, že jsme tam dvě hodiny stáli,“ popisuje Lucie svou zkušenost.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.