Studený zábal může ulevit od horečky a účinný je především u dětí

5. prosinec 2018

Předvánoční shon a k tomu nevlídné počasí, to je zátěž na naší imunitu a čas, kdy můžeme lehce onemocnět. S chřipkou se ale potýkaly v minulosti i naše prababičky. Tradiční přírodní léčebné způsoby se předávaly po generace a některé můžeme využít i dnes, aniž bychom se dostali do konfliktu s moderní medicínou. Mezi oblíbené způsoby, jak snížit horečku, patří studený zábal. Obzvláště u dětí může velmi rychle pomoci. O radu jsme požádali MUDr. Petra Grenara.

Jak vlastně metoda vznikla a proč pomáhá?

Dříve samozřejmě neexistovaly dnes běžné medikamentózní metody, které by srazily horečku a pomohly od nepříjemných symptomů při chřipkách.  Organismus je během infektu přehřátý a pacient má teplotu, kterou se často nedaří srazit, trpí bolestmi bolesti hlavy a kloubů a průvodním jevem je pocení.  Předci proto vypozorovali, že klasický studený zábal může příznaky nemoci snížit. Pacient se sice nevyléčí, ale může se cítit lépe, a to pro další léčbu zásadní.

Komu nejvíce tato metoda pomáhá?

Tuto metodu můžeme nejlépe využít v situacích, kdy není v blízkosti doktor, třeba na horách, když nám onemocní dítě. Právě u dětí je tato metoda velmi účinná. Efekt snížení teploty a úlevy se většinou dostaví během několika desítek minut. Až jsme mnohdy překvapeni. Pokud zábal neuleví okamžitě, můžeme ho v jednom dni opakovat až třikrát. Pokud je neúčinný a teplota přetrvává, infekt je závažnější a je nutné to neřešit pouze zábalem. V tom případě nutné přistoupit ke kauzální léčbě a navštívit lékaře.

A jak správně studený zábal provádíme?

Je to jednoduché na provedení, náročnější na prostor. Ze všeho nejdříve si připravíme prostěradlo, namočíme ho celé do studené vody a vyždímáme. Zábal by měl být aplikován na celé tělo. Pacient se obnaží do spodního prádla a zabalíme ho do studeného mokrého prostěradla doslova od hlavy až k patě. Čas, po který by měl zábal trvat, je individuální, ale mělo by to být přibližně od 5 do  8 min. Tedy, dokud bude zábal studený. Jakmile se prohřívá, je potřeba ho sejmout a pacienta následně zabalit do suchého oděvu a umístit do suchých lůžkovin a do postele… Ale pozor! Studený zábal opakujeme pouze, pokud se znovu objeví teplota.

 

Spustit audio