Svátek Ondřeje je dnem vdavekchtivých dívek. Začněte lít olovo nebo zaťukejte na dveře kurníku

Svatý Ondřej je patronem rybářů, horníků, provazníků, ale také nevěst. V minulosti dodržovaly na jeho svátek svobodné dívky tradici lití olova.

Z olova hádaly, jaký bude jejich budoucí manžel. Vdavekchtivé ženy chodily také na Svatého Ondřeje vysekávat do ledu díry a ve stínech temné vody hledaly podobu budoucího ženicha.

A když nebyl led, klepaly prstem na dveře kurníku. Když se ozval kohout, svatba byla jistá, když slepice, musely se smířit s dalším svobodným rokem. Možná to stojí za zkoušku, co myslíte? Tak hodně štěstí!

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.