Svatomartinské hody, mladé víno, divadlo a koncerty. O víkendu není v kraji o zábavu nouze

10. listopad 2017

Pestrý program pro váš volný čas nabízejí o nadcházejícím víkendu galerie, divadla i další kulturní zařízení v našem kraji. Na své si přijdou jak milovníci vína nebo husích pochoutek, tak i příznivci divadla nebo hudby.

V pátek začíná osmý ročník Svatomartinských husích hodů na farmě Blaník v Ostrově. Během celého víkendu můžete ochutnávat vynikající husí speciality, včetně celých domácích pečených hus. A také vás čeká nové Svatomartinské víno. Ochutnáte tradiční kaldoun i pečenou husí paštiku s koňakem. Na místě je i areál pro děti a farma park.

V Příbrami začíná třídenní Čokoládový veletrh. Milovníci čokolády a cukrovinek mohou zajít do Divadla Antonína Dvořáka, kde vás čeká výstava historie čokolády, degustace i vaření s čokoládou. Dnes je otevřeno od 14 - 18 hodin, zítra od deseti do 18cti a v neděli od desáté do 17cté hodiny.

Na Pražský hrad můžete vyrazit na komentovanou prohlídku, která vám ukáže místo tajného úkrytu českých korunovačních klenotů ve Starém královském paláci v posledních dvou letech nacistické okupace. Projdete běžně nepřístupné románské podlaží Starého královského paláce s tajnou komorou a komentář připomene převoz klenotů na Slovensko v září 1938 nebo svévolnou "korunovaci" Reinharda Heydricha. Akci povede doktor Jakub Doležal, sraz účastníků je u nového vstupu do stálé expozice Příběh Pražského hradu a začíná se ve dvě odpoledne.

Kulturní klub Rožmitál pod Třemšínem zve na představení ochotnického souboru KADIS z Kamýku nad Vltavou S čerty nejsou žerty. Hraje se v sedm hodin večer ve Společenském centru. Vstupné je dobrovolné.

V Kamenici začíná druhý díl Kamenického divadlení – jde o festival Ochotnického divadla, který probíhá po několik víkendu každý podzim v místním Kulturním domě. Dnes a zítra se hraje od půl osmé večer. Dnes uvidíte Ochotníky z Jižního města se hru Vinetú, Vinetúúú! Divadelní hra má deset obrazů, kde se také trochu zpívá a skoro netančí. Zítra na domácí půdě zahraje Ochotnický spolek Tyl hru Tři bratři v nesnázích.

V těsném sousedství se rozprostírají vinohrady

Na výstaviště v Lysé nad Labem můžete zavítat na třídenní Pivní a vinné slavnosti. Na pátém ročníku veletrhu pivovarů a vinařství najdete ochutnávky rozmanitých druhů piva a vína převážně z Moravy a Čech. Akci doprovodí živá hudba - převážně v duchu folku a country.

Sobota patří svatému Martinovi. Už v 11 hodin startuje jeho slavnost v Dobřichově. Na místním hřišti vás až do sedmé večerní čekají ochutnávky svatomartinského vína, příjezd svatého Martina, soutěže a hry pro děti, projížďky na koních a živá i neživá hudba. A vstupné je dobrovolné.

Svatomartinské hody v tradičním čase v 11 hodin a 11 minut začínají v Gasku v Kutné Hoře. V jednu hodinu naváže v refektáři přednáška Jiřího Čábelky o historii svatomartinských vín, v půl druhé na stejném místě přednáška předsedy cechu českých vinařů pana Stanislava Rudolfského a v pět hodin odpoledne i koncert zpěvačky a první dámy českého swingu Evy Pilarové.

Svatého Martina budou vítat i před skanzenem a ve skanzenu v Přerově nad Labem. Od třetí hodiny odpolední dorazí světec na koni a pak vám tradice spojené se svatomartinskou tradicí předvedou pracovníci Polabského muzea i dobrovolníci. Těšit se můžete na průvod i na procházku s lampiony. V osm hodin večer pak na svatomartinský program naváže Posvícenská zábava v hostinci Na růžku.

V Chrámu sv. Bartoloměje v Rakovníku se koná první ze dvou koncertů v rámci Festivalu duchovní hudby. Od půl páté odpoledne zahraje na varhany Aleš Nosek a zpěvem ho doprovodí Blanka Nosková.

Divadlo Lampion Kladno nabízí premiéru nového přestavení s názvem Olaf a sněžný drak. Uvidíte příběh o království sněžného draka, beznadějně zamilované princezně Tyře a králi Haraldovi, který o jejím vyvoleném nechce ani slyšet. Představení začíná v 17:00.

V Příbrami vyjde lampionový průvod v pět odpoledne z areálu Dolu Marie na Březových horách. A v půl šesté začíná v Jincích průvod s názvem Martinská světýlka. Sraz účastníků je na parkovišti u základní školy, a půjde se ulicí Brigádnickou, kolem Sokolské zahrady na náměstí 1. Máje v Jincích, kde bude program pro děti.

Lampiónový průvod

V neděli v Rakovníku pokračuje 36. ročník celostátní přehlídky amatérského činoherního divadla pro děti a mládež Popelka a má na programu představení Divadla na cucky s názvem Tučňáci na arše. Hrát se začíná v půl jedenácté dopoledne v rakovnickém Tylově divadle.

Rozhýbat se můžete na čtvrtém ročníku pivovarského běhu Černokostelecká dvanáctka. Od půl třetí se poběží 12-ti kilometrový závod s převýšením 200 metrů. Prezentace a vyzvedávání čísel proběhne od půl druhé odpoledne.

Divadlo Lampion Kladno dnes nabízí výtvarnou dílnu i premiéru pohádky. Od půl druhé odpoledne si děti můžou v divadelním ateliéru vyrobit z papíru maňáska na prst. Od tří hodin naváže představení s názvem Krysáci a ztracený Ludvík. Uvidíte, co všechno se může přihodit nerozlučné partě dvou krysáků, laboratorního potkana z Prahy a sádrového trpaslíka Ludvíčka.

Až do večera můžete navštívit Svatomartinský košt na hradě Křivoklát. Čeká vás výborné jídlo, mladé víno a zazpívate si s originální moravskou cimbálovkou! Košt se koná v Hradní krčmě na prvním nádvoří.

Ve čtyři hodiny odpoledne vypukne Svatomartinská slavnost v Dražicích. Průvod účastníky zavede do místního kostela, který je zasvěcený právě svatému Martinovi a najdete v něm vzácné nástěnné malby z doby Karla IV. Na akci se bude zpívat, hledat svatomartinský poklad a ochutnávat svatomartinské víno. Po setmění se chystá i lamionový průvod.

V chrámu sv. Bartoloměje v Rakovníku se koná druhý ze dvou koncertů v rámci Festivalu duchovní hudby. Nese název "Tradiční židovské melodie a slavné křesťanské skladby". Od půl páté odpoledne vystoupí houslový virtuos Alexander Shonert, kterého na klavír doprovodí manželka Natalia Shonert.

Kulturní dům Josefa Suka v Sedlčanech nabízí divadlo – drama Gabriely Preissové Její pastorkyňa. Představení začíná v 7 večer. To v Kulturním domě v Kamenici pokračuje přehlídka “Ochotnické divadlení”. Spolek Tyl uvede kus s názvem Tři bratři v nesnázích a hraje se od půl osmé večer.


Spustit audio