Svědivou vyrážku z pocení nejrychleji vyléčíte častou hygienou a nedráždivým mýdlem

22. červenec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zpocená pokožka (ilustrační foto)

Vlhké a teplé podnebí může přinést kožní problémy, které mylně můžete považovat za alergie nebo sluneční ekzém. Při intenzivním pocení se může na kůži vyskytnout vyrážka z potu, která nepříjemně svědí. Krémy proti alergii ale nekupujte. Pomůže mýdlo a vhodný oděv. Radí MUDr. Petr Grenar.

Letošní léto sice dosud nepřineslo tropické teploty, na které jsme si v minulých letech už pomalu začínali zvykat, ale po dlouhé době opět prožíváme dostatek dešťů a vláhy. V létě můžeme díky pobytu v přírodě na kůži pozorovat různé pupínky a červené flíčky, ať už od komárů, kopřiv nebo jako reakci na sluníčko a koupání. Právě ve větším vlhku a teplu můžeme ale pociťovat i kožní problémy, které vznikají z přemíry vlhkosti a pocení.

Vyrážka z pocení může mít podobný průběh jako sluneční alergie

Kožní problémy, které nás mohou v létě trápit, někdy bývají podobné. Většinou se jedná o začervenalé místo, které svědí. O tom, jaký je zdroj problému, většinou rozhodne lokace postiženého místa. Je-li zasažené podpaží, třísla, oblast loketní jamky nebo zákolení, je pravděpodobné, že kožní problém způsobila vyrážka z pocení. Právě tyto oblasti jsou často pocením nejvíce zasažené a také nejcitlivější.

První pomoc? Kvalitní mýdlo a dobrá hygiena

Jakkoliv může k úlevě při svědivém ekzému po slunění pomoci kosmetika s vitamínem D a panthenolem, vyrážku z pocení můžete vyléčit nedráždivým mýdlem a častým omýváním postiženého místa. Důkladná hygiena je v tomto případě nejlepším lékem. Ovšem vyberte si nedráždivé mýdlo, které vám vyhovuje, výběr mýdla je totiž velmi individuální. V zásadě velmi zjednodušeně platí, že čím méně je mýdlo navoněné, tím méně je dráždivé. A pokud vám nic nebude v případě vyrážky z pocení vyhovovat, zkuste klasické jádrové mýdlo, kterým kdysi praly naše babičky, a k osobní hygieně bychom si ho dnes už určitě nevybrali. Ačkoliv toto mýdlo nevoní, díky své jednoduchosti pokožku nedráždí a v podobných problémech může pomoci.

K hygieně přidejte i vhodný oděv a dostatek tekutin

Kromě hygieny je další hlavní zásadou vhodný oděv. Měl by být lehký a vzdušný především v inkriminovaných místech, která se hodně potí a kde se podobné problémy vyskytují nejčastěji. Tedy podpaží, třísla, oblast loketní jamky nebo zákolení. Volte přírodní materiál a dbejte také na volný oděv, aby kolem těla mohl proudit proud vzduchu a kůže se tak přirozeně ochlazovala. Dietní strava sice zásadně vyrážku nezlepší, ale při větších problémech dbejte i na umírněnější jídelníček a vyvarujte se zažívacím excesům. Naopak je velmi důležité dodržovat pitný režim a denně dbát na příjem minimálně 2,5 litru tekutin.

Spustit audio