Syslí ráj u Mladé Boleslavi opět ožil. Panáčkující syslové škemrají o dobroty, nevhodné krmení je ale zabíjí

4. červen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Syslů je na Radouči tolik, že pobíhají i po silnici vedoucí k sousedním panelákům

Syslové panáčkují hned vedle paneláků na kraji Mladé Boleslavi a zvědavě vyhlížejí návštěvníky. Do syslí kolonie Radouč míří každý den velké množství návštěvníků. Chránění živočichové se jich vůbec nebojí, naopak jim vesele hopkají naproti.

Syslí kolonie se rychle rozrůstá. Syslové budují nová hnízda jen kousek od paneláků. Nejvíce jich najdete na „krmném plácku“, kam lidé pravidelně přicházejí s taškami plnými dobrot. „Krmí chráněné živočichy – zvláště chráněné sysly. Nemělo by to být, ale sysli, protože jsou velice chytří, tak si na takové chování zvyknou,“ vysvětluje Martina Schubertová z odboru životního prostředí města Mladá Boleslav.

Stačí se postavit na okraj louky a hned u vás bude několik zvědavých jedinců. „Jsou to vlastně zemní veverky. Jsou příbuzní veverkám a jsou to denní živočichové, tak proto je mají lidé tak rádi, že na ně nemusí čekat v noci,“ usmívá se Martina Schubertová.

Syslí rodinky  na Radouči se lidí nebojí. Vesele před nimi panáčkují a doufají, že dostanou něco dobrého

Syslí kolonii lemují značky s nápisem „Nekrmte nás! Nedělá nám to dobře!“ Hodně lidí ale tuto žádost nerespektuje. Přehnané přikrmování způsobilo, že sysli ztratili přirozenou plachost. „Lidi je krmí nevhodnými potravinami jako jsou třeba chipsy nebo se tady válí žvýkačky. Kolikrát jsme tady měli uhynulého sysla, který měl hltan zalepený žvýkačkou, a potom je to smutný, když člověk tomu syslovi už nemůže pomoci,“ popisuje Martina Schubertová.

Pokud se chystáte za sysly na Radouč, určitě si vezměte fotoaparát. Dobroty pro sysly, ale nechte raději doma.

autor: Barbora Kvapilová | zdroj:
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Z Frenštátu do pohádky. Stačí věřit na dobré konce.

Veronika Sedláčková, moderátorka ČRo Plus

Pohádka o Raškovi

Pohádka o Raškovi

Koupit

Jiří Raška vyhrál na olympijských hrách v Grenoblu 1968 zlatou olympijskou medaili. Spisovatel Ota Pavel úspěch popsal v nezapomenutelné Pohádce o Raškovi. Čte Oldřich Kaiser