Tajemství vambereckých krajek

24. říjen 2020

Pravlastí krajek je prý Itálie, odkud se v 16. století rozšířily tyto překrásné ozdobné textilie do celé Evropy. Archeologické nálezy z Kypru ze 4. století nebo ze starověkého Egypta ale dokazují, že krajkářské umění je mnohem starší.

V Čechách se od poloviny 17. století krajkářství kontinuálně udrželo ve východočeském městečku Vamberk a okolí a krajkářky (i krajkáři) tam dokáží paličkovat překrásné vzory dodnes. Jednou z nejproslulejších vambereckých krajkářek je Jana Štefková, která za to letos získala od ministerstva kultury titul Nositelka tradice lidového řemesla. Do její dílny se za ní a za její dcerou, etnoložkou Martinou Rejzlovou, vydala odhalit tajemství vambereckých krajek Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...