Tělocvičení pro ženy z dob před 100 lety bylo opravdu jiné, než jak je známe dnes

Už je to téměř 100 let, kdy se ženy nechávaly inspirovat časopisy, které už podle svého názvu dávaly čtenářkám jasně najevo, co do jejich života přináší.

Například Šťastný domov. Ten radil, že má žena svému muži žluté prsty od tabáku čistit silným octem. Nebo také to, že skvrny na zubech odstraníme tak, že je budeme drhnout solí.

Časopis se samozřejmě věnoval i udržení štíhlé linie. Nemáš-li času na tělocvičení, hleď, abys toho alespoň při oblékání konala. Oblékej své punčochy a boty ve stoje – toť velice dobrý pohyb, který ale potřebuje návyku a pevné vůle, po čase si opět neusednouti. Také vždy stůj u prací domácích. I to pomůže ti zůstat štíhlá a pružná. Některé rady jsou z dnešního pohledu úsměvné, ale přesto roztomilé.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.