Tenisový loket vzniká dlouho a ještě déle se léčí. Riziko vzniku zvyšuje neléčená chřipka

25. prosinec 2019

Určitě každý si někdy například při práci na zahradě trochu namohl ruce. Obzvláště citlivým místem pro namožení je oblast lokte. Pokud v lokti přetrvává 5 – 6 týdnů a nelepší se ani po klidovém režimu a běžných analgetikách, s velkou pravděpodobností se již jedná o tzv. tenisový loket – neboli chronický zánět loketního kloubu. Radí MUDr. Petr Grenar.

Vzniká po dlouhé chronické zátěži, a proto i léčba je bohužel velmi dlouhodobá. Ke vzniku těchto zdravotních problémů může za určitých okolností vést i nedoléčení a přecházení infekčních chorob.

Léčba je většinou svízelná a dlouhodobá a je třeba se obrnit trpělivostí. Iritace kloubního úponu se připravuje delší dobu, takže je nutný i delší čas na postupnou regeneraci postiženého úponu. Ze začátku se berou běžná analgetika a protizánětlivé léky. Tím se zklidní zánětlivý proces v oblasti lokte, potlačí se bolestivý otok v oblasti úponu a loket zregeneruje.

Důležité je uvést loket do klidu a regeneraci dát dostatečný čas a prostor, aby mohlo opravdu dojít k hojení. Pokud se stav zlepšení, může aplikovat obstřik přímo do místa zánětlivého procesu. V poslední fázi můžeme přistoupit k operativnímu řešení, ovšem to je už poslední možnost. Léčba trvá většinou 1 - 2 měsíce, někdy i déle. Především je nutný klidový režim a trpělivost. Někdy je nutná i větší fixace v podobě sádrové nebo jiné dlahy.

Není bolest jako bolest, některé pohyby nezvládnete vůbec

Pokud chcete jako laik poznat, jestli se typ bolesti v lokti již projevuje jako „tenisový loket“ je možné vyzkoušet konkrétní hmat, při kterém postižený úpon zapojíte. Postavte se zezadu k židli a dlaní uchopte zepředu opěradlo. Udělejte pohyb, jako když chcete židli zvednout do vzduchu před vámi. Pokud vás bolí loket z vnější strany, je možné, že se jedná právě o tzv. tenisový loket. V tomto případě je ale i pravděpodobné, že pohyb kvůli bolesti vůbec neprovedete nebo s velkými obtížemi.

Tenisový loket nevzniká pouze tenisem…

K onemocnění vedou všechny jednostranné pohyby, které nejsme zvyklí dělat nebo je děláme delší dobu než je pro naše tělo únosné. Rozdíl mezi běžným namožením a tenisovým loktem je v tom, že tenisový loket vzniká po dlouhodobé chronické zátěži. Bolest z nepřiměřené námahy nás většinou donutí přestat, ovšem pokud to neuděláme, bolest sice na chvíli zmizí, ale vrátí se už i bez dané činnosti. A pak můžete zjistit, že nemůžete dělat vůbec nic. Nejvíce ohrožující jsou pohyby při zatloukání hřebíků, štípání dříví, a samozřejmě i při tenise.

S chřipkou a virózou si nezahrávejte

Riziko vzniku tenisového lokte se zvyšuje, pokud přecházíte horečnaté virové nebo bakteriální onemocnění. Každou Infekční horečnatou nemoc jako je chřipka nebo viróza je potřeba vyležet. Nepostihuje totiž jenom respirační trakt, ale i úpony kloubů. Odolnost kloubů si při nemoci výrazně sníží, takže i minimálně zátěž, kterou byste jindy bez problémů ustáli, vám může tento komplikovaný problém způsobit.

Spustit audio