Tipy, čím osázet skalku, aby byla barevná od jara do podzimu

8. červen 2018
Zvonek garganský, Campanula garganica

Skalky, osázené ve svahu rostlinami z určité destinace, to je „majstrštyk“ pro zkušené skalničkáře. Začátečníci budují suché zídky, kvetoucí zákoutí s kameny u cestiček, zahradních posezení nebo v předzhrádkách. Ať má skalka přírodní či moderní ráz, platí pro její osázení stále stejná pravidla, radí Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář.


Do skalek se nejvíc hodí bohatě kvetoucí trvalky nízkého vzrůstu, které tvoří trsy nebo polštáře. Při výběru přemýšlejte o tom, kam rostlinu ve skalce umístíte, jaké má požadavky na světlo, půdu a zálivku. Vybírejte, kombinujte a rozvrhněte rostliny do skalky také podle vzrůstu, olistění, barvy i doby květu. Měli byste mít jasno v tom, do jaké velikosti budou skalničky v budoucnu dorůstat.

Skalka kvetoucí od jara do zimy
Drobné cibuloviny rozsadíme do skalky nepravidelně, aby ji svým časným jarním kvetením oživily. V létě kvete na skalce zpravidla jen málo druhů skalniček. Můžeme ji proto oživit některými nízkými letničkami. Ty zakryjí holá místa po odkvetlých a „zatažených“ cibulovinách. Ve skalce se uplatní i vřesy, některé druhy kvetou už v lednu až březnu, jiné v létě a na podzim.

Dianthus, hvozdíky

Okrasné trávy jsou ozdobné po celý rok, proto je využíváme v kombinaci s různými trvalkami a zakrslými jehličnany. Měli byste ale vybrat takové druhy trav, které přes zimu nevymrzají.

Prvními rostlinami, na jaře kvetoucími jsou nejspíše lýkovce, čemeřice. Tradiční jsou cibuloviny a hlíznaté rostliny - krokusy, bledule, sněženky, kosatečky, kosatce, modřence, ladoňky a ladoničky. Po nich, nebo zároveň s nimi kvetou i botanické narcisy, tulipány, hyacinty. Ty zatáhnou do země a mohou je nahradit suchomilné rostliny, například levandule. Spolu s cibulovinami kvetou například plazivé plaménky, výrazně žluté tařice. Mě osobně se líbí i drobné růže, zimovzdorné kaktusy, z letniček šruchy, letní floxíky, kosmatce, gazánie, sluncovky. Koncem léta rozkvétají různé nízké vytrvalé astry, chryzantémky, podzimní krokusy, ocúny. Na podzim kvete šafrán, který můžete použít jako koření do kuchyně.