TIPY NA VÍKEND: Legiovlak v Sázavě na Benešovsku nebo Porta v Řevnicích

1. červenec 2022

Sázava na Benešovsku je 13. zastávka v rámci letošního putování legionářského vlaku po České republice a zároveň jediná středočeská. Legiovlak je složený z celkem 14. zrekonstruovaných vagonů a v Sázavě ho mohou fanoušci obdivovat až do neděle. Na příznivce folk a country se už těší v Lesním divadle v Řevnicích. V pátek zde začíná už 56. ročník festivalu Porta.

Legiovlak v Sázavě

Jediná letošní zastávka Legiovlaku ve středních Čechách je v Sázavě. Lidé si ho tam mohou prohlédnout až do neděle 3. 7. Uvidí třeba polní poštu, těplušku nebo plukovní prodejnu. Každou hodinu jsou o víkendu komentované prohlídky, samozřejmě stejně, jako samotná prohlídka vlaku, jsou zdarma. Vlak je o víkendu návštěvníkům přístupný od 9 -19 hodin.

Více o prohlídce Legiovlaku si můžete poslechnout v reportáži.

Legiovlak - nádraží Sázava

Legiovlak má aktuálně 14 vagonů. Pro co největší přiblížení podoby legionářských vlaků a životních podmínek, bojové činnosti a zvyklostí našich dobrovolců, byly vybrány pro rekonstrukci nejčastěji používané vozy. Vlak se skládá z vozu polní pošty, těplušky, plukovní prodejny, ubytovacího, filmového, krejčovského, zdravotního, štábního, velitelského, obrněného a dvou vozů plošinových.

PORTA 2022

U diváků na Portě měla úspěch nejen píseň Výhybkář

V Lesním divadle v Řevnicích se festival koná po už čtrnácté, letošní 56. ročník od 1. do 3. července.

Na festival trampské a country muziky se letos přihlásilo 230 soutěžících, dvakrát více než loni, kdy jich pořadatelé zaznamenali 122. Do finále Porty postoupilo 13 finalistů a 14 semifinalistů, kteří se na II. scéně Porty představí semifinálové porotě, jež vybere dva další finalisty interpretační soutěže.

V roli hostů se letos představí například Nezmaři, Irisch Dew, Ponožky pana Semtamťuka, Malina Brothers, Petr Kocman a host Petra Černocká, Michal Horák, Tomáš Linka a Přímá linka, Tereza Balonová nebo skupina Jelen.

Organizátoři zařadí také vzpomínku na Františka Nedvěda, který zemřel loni 18. července ve věku 73 let.

autoři: Honza Macoun , JMys
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?