TIPY NA VÍKEND: Oslavy Dne Středočeského kraje 2023, výstava Exotika v Lysé nad Labem nebo Samhain v Jílovém

27. říjen 2023

Užijte si víkend s našimi tipy na zajímavé akce.

Oslavy Dne Středočeského kraje

Příspěvkové organizace Středočeského kraje vás srdečně zvou k návštěvě! Přijměte pozvání a nechte se unést nejen oslavou 105. výročí vzniku samostatného československého státu, ale také oslavou Dne Středočeského kraje.

Středočeské památníky, galerie a muzea otvírají své brány pro veřejnost, a to často za symbolické nebo snížené vstupné. Připravte se na nezapomenutelné zážitky, včetně prohlídek stálých expozic, speciálních programů, dětských aktivit a komentovaných procházek.

Přijďte a objevte bohaté kulturní dědictví Středočeského kraje. Tak kam to bude?

Hornický skanzen Mayrau

Hornický skanzen Mayrau ukazuje, jak vypadala cesta havíře do dolu. Projdete cechovnou, řetízkovými šatnami i koupelnou

Den Středočeského kraje 2023 se v Hornickém skanzenu Mayrau ponese v duchu historické techniky.

Od 13 do 17 hodin bude k vidění výstava historických osobních a vojenských automobilů, motocyklů, důlních lokomotiv, na návštěvníky čekají i jízdy důlním vlakem či ukázka těžního stroje Ringhoffer z roku 1905 v provozu. Vstup po celý den za 1 korunu.

Více ZDE

Muzeum Českého stříbra Kutná Hora

České muzeum stříbra

9 – 17 hod.: burza knih na Hrádku

11 a 13 hod.: komentovaná prohlídka výstavy Co nového v Českém muzeu stříbra s Bc. Josefem Kremlou

15 hod. – přednáška Odbojová skupina NOS na Kutnohorsku a Josef Strnad; přednášející: Mgr. Lenka Mazačová (ředitelka ČMS).

Vstupné do expozic a výstav bude za 1 Kč, kromě vstupu do dolu – tj. II. Okruh Cesta stříbra, kde návštěvníci zaplatí standartní vstupné.

Na Den Středočeského kraje vyjde nové číslo Věstníku z Hrádku (č. 9).

Muzeum Mladoboleslavska

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi nabízí pohled do historie letectví

Pořádá v čase od 10:00 do 17:00 v Leteckém muzeum Metoděje Vlacha Oslavu vzniku republiky

Oslavte vznik republiky v leteckém muzeu ukázkami vojenské a letecké techniky, zbraní a vozidel.

Na 15. hodinu budou připraveny bojové scénky z první světové války s letadly a legionáři.

V tento den bude také vstup do všech poboček Muzea Mladoboleslavska (Mladoboleslavský hrad, letecké muzeum, Muzeum Podbezdězí a Muzeum Benátecka) za symbolickou 1 Kč.

Hornické muzeum Příbram

Ševčínský důl

Při příležitosti státního svátku a Dne Středočeského kraje bude v areálu Ševčinského dolu na Březových Horách připraveno Havířské šprýmování – zábavný program pro děti i dospělé inspirovaný prací, běžným životem i radovánkami březohorských havířů v době před 150 – 200 lety; tedy v době, kdy příbramské doly na stříbro a olovo zažívaly svůj největší rozkvět.

Návštěvníci se mohou těšit například na zábavné kvízy a pohybové aktivity s hornickou tematikou, na havířskou štreku, jízdu hornickým vláčkem nebo na hledání vzorků minerálů na odvalu – zájemcům doporučujeme přinést si vlastní kladívka.

Vstup na akci činí symbolickou 1 Kč.

Po celý den je navíc možné za vstupné 1 Kč navštívit jednotlivé trasy muzea včetně podzemí, stejně tak i pobočky Památník Vojna Lešetice, Skanzen Vysoký Chlumec, Muzeum zlata Nový Knín a Muzeum Špýchar Prostřední Lhota.

Přehled všech dalších akcí Dne Středočeského kraje 2023 naleznete ZDE

Samhain v Jílovém

28. 10. 2023 v 13:00 – 17:00

Halloween

Netradičně a temně pojatý Mezinárodní den archeologie v Jílovém bude v letošním roce propojený s keltským svátkem Samhain, ze kterého vzešly naše Dušičky, nebo chcete-li Halloween.

Přijďte si vyzkoušet keltská řemesla, vyrobte si vlastní tematickou masku, dozvíte se i něco o dávných rituálech. Čeká nás posezení u ohně a od 16:00 živá hudba v podání Cain Da Breth.

A protože jde o temný svátek, kdy se svět živých stýká se světem mrtvých, v muzejním sále na Vás budou od 14:00 do 16:00 čekat živá kontaktní zvířata, nad kterými někteří žasnou, jiní křičí hrůzou.

EXOTIKA 2023

Výstaviště Lysá nad Labem od 25. do 29. října

Největší evropská výstava papoušků, bažantů, kachniček, plazů, akvarijních ryb, malých opic a šelem s úžasným aranžmá exotických rostlin a stromů.

Více ZDE

autor: JMys
Spustit audio