TIPY NA VÍKEND: Pražský den železnice nebo Slavnosti benešovského piva

8. září 2023

Užijte si víkend s našimi tipy na zajímavé akce.

Pražský den železnice

V sobotu 9. září - depo a nádraží Praha Vršovice

V sobotu 9. září začne série zářijových regionálních dnů železnice. Atraktivní program, který připravily České dráhy ve spolupráci s Pražskou integrovanou dopravou, hlavním městem Prahou, Správou železnic a dalšími partnery, bude tento den připraven přímo v hlavním městě.

Proč se slaví Den železnice?

Den železnice se každoročně slaví v průběhu září jako vzpomínka na den 27. září 1825, kdy na svou první cestu vyjel vlak vynálezce parní lokomotivy George Stephensona. Tento vlak spojil britský Stockton a Darlington.

Hlavním dějištěm Pražského dne železnice se od 9:30 do 17:00 hod. stane depo a nádraží ve Vršovicích. Návštěvníci se mohou těšit na prohlídky zázemí provozu železniční dopravy, jízdy historickými vlaky i prezentaci moderních železničních vozidel pro regionální dopravu v Praze a Středočeském kraji. Připravené budou také jízdy historickými tramvajemi i autobusy a další doprovodný program.

Redaktorka Soňa Jindrová zjišťovala, na co vše se mohou návštěvníci těšit:

Čtyřkolák

„Asi nejlákavější budou, jako vždy, jízdy parními vlaky. Letos jsou v plánu celkem 4, střídat se na nich budou parní lokomotivy Všudybylka – to je lokomotiva z roku 1925 vyrobená Českomoravskou Kolben-Daněk a Čtyřkolák – to je ještě starší lokomotiva – v roce 1917 ji vyrobili v Breitfeld x Daněk ve Slaném. Páry pojedou dopoledne před půl 10tou a před půl 12tou a pak odpoledne před půl třetí a před půl pátou. Jinak se taky svezete třeba Panťákem nebo chcete-li Žabotlamem, a to každou hodinu směr Eden, Zahradní Město, Libeň, Holešovice, Hlavní nádraží a zpátky do Vršovic. Jezdit bude taky historická tramvaj číslo 43, taky každou hodinu – vždy ve 36 – a ta má v plánu poměrně dlouhé okružní jízdy po Praze. Do Vršovic taky přijede ze Střezimíře historická páková drezína.“

Podrobnosti o akci včetně jízdních řádů a ceníku jízdného jsou na portálu Vlakem na výlet a na stránkách Pražské integrované dopravy. Detaily najdete také na webu www.denzeleznice.cz.

Slavnosti benešovského piva

pivo

Pořád najdete pivovary, které při vaření piva nespěchají. Třeba ten z Benešova u Prahy. Vypravte se do Ferdinanda v sobotu 9. září 2023 – od 13 hodin tu vypuknou pivovarské slavnosti. Zjistěte, jak se vaří tradiční české ležáky – a rovnou je i ochutnejte.

Slavnosti nabídnou zážitek pro všechny smysly. Hudební produkci zastanou většinou lokální kapely v čele s Lahvátorem. V průběhu odpoledne se představí účinkující všech hudebních žánrů. Celý program odstartuje pražská kapela Druhej plán. Na řadu přijde folk-rocková jistota Bílá nemoc, Rozjetý Veverky i ska-rocková kapela Cuk Letu. Kapela Claymore fanoušky pobaví svým gaelic-rockem, inspirovaným skotskou a irskou hudbou. Big beat přiveze Emma band, pop-rock zase Czech-it. Doplní je rocková kapela Vosí hnízdo.

Více informací ZDE

Kbely, hrajem

Kbely, hrajem!

Užijte si neděli 10. září ve společnosti metropolitního Rádia Praha, které vysílá, stejně jako Region, z budovy Českého rozhlasu v pražském Karlíně. Zveme vás do Centrálního parku Kbely, kde bude připraven bohatý program pro celou rodinu. Setkáte se s moderátory a dalšími lidmi, kteří se starají o vysílání, a to nejenom z Rádia Praha. Vystoupí Pam Rabbit, Lenny, Adam Mišík a kapela Portless. Vstup na akci je zdarma.

Více informací ZDE

27. Hrnčířské trhy Beroun

Hrnčířské trhy v Berouně

9. a 10. září 2023

sobota od 8:00 do 18:00h a neděle od 9:00 do 17:00h

Návštěvníci se opět mohou těšit na ty nejlepší hrnčíře a keramiky z celé české republiky, ale i ze zahraničí. Již po dvacáté sedmé se Husovo náměstí v Berouně a také přilehlá malá ulička Kolářská, promění v přehlídku keramiků a hrnčířů, kteří zde tradičně představí bohatou škálu autorských rukodělných výrobků.

Opět půjde hlavně o užitnou keramiku, kameninu, porcelán. Od nepostradatelných hrnků na čaj a kávu, čajové soupravy, misky různých tvarů a velikostí, mísy, talíře, džbány, vázy po další rozmanité užitkové i umělecké předměty. Oblíbené jsou také porcelánové šperky a drobná dekorativní keramika.

Na své si přijdou také ti z vás, co mají balkon, či zahradu a rádi by si pořídili větší květináč, keramické pítko pro ptáčky, fontánu, zkrátka zahradní keramiku, užitnou, ale samozřejmě i sochy a sošky, interiérové a exteriérové objekty. Tyto větší kousky najdete na travnaté ploše Husova náměstí, kde bude také letos probíhat soutěž „Zahradní keramika“.

Trhy v Berouně jsou významnou součástí oslav Dnů evropského dědictví.
Kromě úžasných, pouze v tento den tradičně veřejnosti otevřených památek v Berouně, se vám opět mezi keramiky představí na 30 zahraničních vystavovatelů z Evropy. I letos bude nejpočetnější skupina z Maďarska, dále Slovenska, Polska, Rumunska, ale i z Německa, Bulharska, Itálie a vzácně přijede i autorka z Jižní Koree.

Více informací ZDE

autor: JMys | zdroje: České dráhy a. s. , Pivovar Ferdinand
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.