TIPY NA VÍKEND: Slavnostní otevírání svatomartinských vín v Kutné Hoře, Říčanský poklad nebo prohlídka zámku Lány

10. listopad 2023

Užijte si víkend s našimi tipy na zajímavé akce.

Slavnostní otevírání svatomartinských vín

Kutná Hora 11. 11. 2023

Víno Kutná Hora

I letos se budou Svatomartinské hody konat v krásném prostředí kláštera sv. Voršily v Kutné Hoře. Během akce se mohou hosté těšit na degustaci Svatomartinských a mladých vín, ochutnávku lokálních pochutin, husích specialit, přednášky i hudební vystoupení. Ve stejný den také římskokatolická farnost – arciděkanství Kutná Hora pořádá Svatomartinský lampiónový průvod centrem města. Vycházet bude v 17 hodin z dolní části Palackého náměstí.

Více ZDE a ZDE

Výstava Říčanského pokladu

Muzeum Říčany - pouze tento víkend

Říčanský poklad

Poklad bude 11. a 12. listopadu poprvé vystaven v Říčanech. Poprvé také bude vystaven celý a poprvé jej návštěvníci v Muzeu Říčany spatří zcela očištěný a konzervovaný. Zájemci o třpyt stovky let starých mincí budou mít možnost jej vidět v sobotu a v neděli mezi 13. a 19. hodinou.

Čtěte také

Po skončení jedinečné dvoudenní výstavy se poklad znovu vrátí do útrob depozitáře v Brandýse. Výstavu doprovodí bohatý doplňkový program včetně jedinečné exkurze do nejstarších sklepů na říčanském náměstí, jejichž historie sahá až do hlubokého středověku. V jednom takovém byl totiž poklad nalezen.

Svatomartinské trhy Poděbrady 2023

V sobotu 11. 11. 2023

Víno, přípitek (ilustrační foto)

Tradiční událost spojená s ochutnávkami prvních vín aktuálního ročníku se uskuteční v sobotu 11. listopadu na 1. nádvoří zámku a na Jiřího náměstí v Poděbradech. Mladá a svatomartinská vína z vlastní produkce vám zde představí celkem 10 moravských vinařství. Kromě vína se můžete těšit také na jarmark řemeslných produktů a delikates a na doprovodný program.

V 11:00 přijede Martin na bílém koni, aby požehnal poděbradským občanům a zároveň otevřel první láhev Svatomartinského vína. V odpoledních hodinách vám k poslechu a tanci zahraje cimbálová muzika.

Vstup na akci je zdarma. Víno se bude nalévat výhradně do speciálních svatomartinských sklenic, které budou k zakoupení přímo na místě za 70 Kč.

Aktuální informace naleznete na facebookové události akce.

Komentované prohlídky zámku Lány

V sobotu 11. a v neděli 12. listopadu

Zámek Lány

Návštěvníci se seznámí s reprezentačním patrem zámku a jeho historií. Průvodci věnují zvláštní pozornost památce T. G. Masaryka a zámku Lány jako sídlu hlavy státu. Prohlídky jsou určeny primárně návštěvníkům z řad českých občanů a budou probíhat v češtině. Zahraničním návštěvníkům budou k dispozici psané informační texty.

U vstupu do areálu budou návštěvníkům podány základní informace o lánském zámku a parku, západním schodištěm pak vystoupí do reprezentačního prvního patra. Prohlédnou si Dveřník, Masarykův salonek, Pracovnu TGM, Knihovnu s krbem, Žlutý audienční salon a Modrou jídelnu. Spojovací chodbou pak projdou do Hudebního salonu a Velké jídelny. Po výkladu v Reprezentační hale sestoupí po slavnostním dubovém schodišti k východu ze zámku a program zakončí v interiéru kostela Nejsvětějšího Jména Ježíš.

Pro rezervaci na aktuálně vypsané prohlídky klikněte zde.

autor: JMys
Spustit audio