TIPY NA VÍKEND: Velikonoční čas a vynášení smrti ve skanzenu Kouřim. Nebude chybět ani cvrnkání kuliček

1. duben 2022 08:00

Rozlučte se zimou a nalaďte se na velikonoční čas v kouřimském Muzeu lidových staveb. Od 1. dubna je zde připravana instalace Velikonoční čas a v neděli 2. dubna proběhne pestrý program spojený s vynášením smrti.

Od začátku dubna do Provodní neděle (24. dubna) se v Muzeu lidových staveb v Kouřimi návštěvníci přenesou do dob dávno minulých a prostřednictvím tematické instalace VELIKONOČNÍ ČAS se seznámí s tím, jaké obyčeje se na českém venkově udržovaly v období předvelikonočního půstu a Velikonoc.

Instalace v chalupě z Budče a ve statku z Týřovic přiblíží atmosféru doby postní. Představí zejména zvyky, které se vztahovaly k jednotlivým postním nedělím. V domku z Krchleb a v rychtě z Bradlecké Lhoty budou prezentovány obyčeje vlastního Svatého týdne, typické pokrmy či magické úkony zaměřené na obřadní očistu a zajištění prosperity. Instalace v domě z Jílového - Kamenné představí velikonoční obyčeje německého obyvatelstva v severních Čechách včetně tradice Velikonoční jízdy, která dodnes přetrvala pouze v sousední Horní Lužici.

Velikonoční čas a vynášení smrtky v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

První dubnovou neděli skanzen ožije desítkami účinkujících v lidových kostýmech, kteří návštěvníkům přiblíží atmosféru českého venkova spojenou s tradicemi vztahujících se ke SMRTNÉ NEDĚLI.

Hlavním lákadlem a ústředním tématem bude vynášení smrtky a přinášení nového léta v 11.00, 13.00 a 15.00 hodin v podání Ladova národopisného souboru z Hrusic.

Ve 14.00 hodin proběhne beseda se zoologem Ing. Ivo Rusem na téma "Příroda se probouzí".

Po celý den si návštěvníci mohou vyslechnout vyprávění o postních a velikonočních lidových obyčejích, vyzkoušet si tradiční dětské hry jako např. cvrnkání kuliček se zástupci Českého kuličkového svazu nebo se dozvědět zajímavé informace o včelách a včelích produktech v rámci pořadu "Včely vítají jaro". Zručnost dětí i dospělých prověří řemeslná dílna na výrobu dřevěných hraček Otakara Fraňka. Tématu jarní očisty se bude věnovat bylinkářka Jana Hunalová v rámci dílny míchání bylinkových čajů.

Otevírací dobu a podrobný program naleznete na www.skanzenkourim.cz

autor: JMys | zdroj: Regionální muzeum v Kolíně
Spustit audio