Tisíce lidí protestují proti přeměně keltského oppida Závist. Architekt Pleskot úpravu hájí

20. prosinec 2021 10:45

Štěrk a 30 cm vysoké železobetonové barevné bloky kopírující tvary půdorysů historických staveb. Tak by měla vypadat přeměna bývalého keltského oppida Závist u Dolních Břežan. Plánované geometrické tvary z betonu ale budí nevoli u několika tisíců lidí. Ti proti plánovanému zásahu do přírodní a historické památky podepsali petici. Vedení Dolních Břežan i architekt návrhu se ale brání, že místo přeměnu potřebuje.

„Tohle všechno bude beton a betonový zídky, takže 13 metrů na 16 metrů,“ popisuje jeden z organizátorů petice Filip Kubín, jak má návrh takzvaného zpřítomnění bývalého keltského hradiště na Závisti vypadat.

„1,2,3...,13 - to je obrovský betonový plát. Hrozně moc betonových desek, které, myslím si, se dají použít na jiný věci, třeba na dostavbu karlovarské dálnice,“ směje se.

Kontroverzní revitalizace oppida Závist

A proč se Filip Kubín rozhodl petici zorganizovat? „Za mě je to z duchovních důvodů, dělám Kelty. Celý život uctívám keltské bohy. Ale samozřejmě je tu spoustu dalších přátel, přátelé od milovníků šermu, z keltských jiných komunit, milovníci historie, archeologie, lidi, co potřebují utéct před dnešní dobou a odpočinout si někde v krajině,“ vysvětluje.

Kromě štěrkování a betonování kopce si odpůrci z řad místních stěžují taky na fakt, že s nimi nikdo podobu návrhu předem nekonzultoval.

Vrátit podporující biosystém

Středočeský kraj proto uspořádal veřejnou debatu, která měla za cíl především vysvětlit záměr celého projektu, jak uvádí starosta Dolních Břežan Věslav Michalik ze Starostů a nezávislých.

„Vzniklo mnoho otazníků pro veřejnost, zájem je velký. A mám osobně pocit, že řada lidí vlastně neví, jak to má být, a jen slyší heslo: vybetonují Závist. Proti vybetonování Závisti bych taky podepsal petici,“ říká.

Na debatě byl architekt návrhu Josef Pleskot. Podle něj betonové prvky nebudou tak výrazné, protože štěrk zaroste bylinami a trávou.

Kontroverzní revitalizace oppida Závist

„O štěrku se tam píše, ale nemíní se štěrk, jak si dokážeme představit, že by byl zaštěrkovaný nějaký povrch kolem stavby. Nechceme nic jiného, než tam vrátit ten správný podporující se biosystém, který má civilizační ohraničení samotné akropole nebo chrámového okrsku utvořit,“ argumentuje Pleskot.

Veřejné setkání ale odpůrce nepřesvědčilo. Plánují do konce roku zaslat kraji a vedení Dolních Břežan svůj návrh proměny bývalého keltského oppida. Na tom, že místo potřebuje změnu, se totiž obě strany shodnou.

„Osobně jsem rád, že tu bude rekultivace. Ale pojďme ji udělat hezky, v rámci toho, jak dneska vnímáme svět a jaký máme možnosti,“ upřesňuje Filip Kubín. V lednu příštího roku plánuje Středočeský kraj s veřejností další setkání. Tentokrát přímo na hradišti Závist.

autor: Karolína Burdová | zdroj: iROZHLAS.cz
Spustit audio