Tiskařské řemeslo se v rodině Gryčů dědí už čtvrtou generaci. Historie jejich firmy se začala psát před 100 lety

15. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Americký sázecí stroj obsluhoval už dědeček tiskaře Tomáše Gryče. I po sto letech tento technický zázrak šlape přesně jako orloj

V rodině Gryčů se tiskařské řemeslo dědí z otce na syna. Krásu tiskařiny chtěli ukázat veřejnosti, a tak si v Barborské ulici v Kutné Hoře otevřeli muzeum. Atmosféru historické knihtiskárny tam dokreslují rodinné fotografie a dobová hudba ze stařičkých rádií.

Kutnohorská tiskárna Grafia Gryč má stoletou tradici. Gryčové tiskli knihy pro prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a další velikány té doby. Vášeň pro tiskařinu zdědil po svých předcích i Tomáš Gryč, který je v rodinné firmě vedoucím výroby a zároveň řídí muzeum. Všechny historické stroje umí obsluhovat a netají se nadšením, když může osobně ukázat, jak funguje unikátní americký sázecí stroj Intertype z roku 1936. Jde o malý technický zázrak, který je přesný jako dobře seřízený orloj.

 Muzeum knihtisku

Návštěvníci expozice knihtisku si mohou všechno osahat a vyzkoušet v chodu. Na stoletém stroji Boston si školáci nadšeně tisknou pohlednice s vyobrazením chrámu Svaté Barbory. Tu potom mohou orazítkovat pamětním razítkem a vhodit do repliky poštovní schránky z roku 1918. Originální atmosféru si pochvalují i bývalí tiskaři, kteří sem zabloudí na návštěvu. Vůně tiskařské barvy a dobře promazaných strojů je prý dokáže vrátit o několik desetiletí zpátky.

Tiskařské rodině Gryčů už pomalu dorůstá pátá generace. Celá rodina spolu tráví nejen všední dny, ale i víkendy. Hrají totiž v rodinné kapele 4G.

autor: Barbora Kvapilová | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio