Titus Eliáš uvařil chřestový krém, ochutnávala Dana Morávková

Šéfkuchař Titus Eliáš je majitel restaurace Na Konci a naučil nás skvělou jarní polévku – chřestový krém z bílého chřestu z Vojkovic. Ochutnávala herečka a moderátorka Dana Morávková.

Chřestový krém z bílého chřestu z Vojkovic

Ingredience
  • 0,5 kg slupek a spodních konců z bílého chřestu
  • ½ cibule nebo šalotka
  • 120 g másla
  • 100 g hladké mouky
  • 1 citron
  • špetka muškátového oříšku (nastrouhaného)
  • 1 dcl bílého vína
  • smetana (33 % tuku)

Postup:

Pokud chřest při nákupu leží ve vodě, pak je to první znamení, že už asi úplně čerstvý nebude. Čerstvý chřest nesmí být v žádném případě gumový. Jeho čerstvost poznáme podle toho, že když jej vezmeme do ruky a zlomíme, tak musí křupnout a poté z něj vytéká bílá šťáva. Dalším poznávacím znamením čerstvosti je uzavřená hlavička chřestu.

Chřestový krém

Na krém použijeme dřevnatou část spolu se slupkami z oloupaného chřestu; dáme vařit do kastrolu se studenou vodou. Nesolíme! Uděláme z něj vlastně vývar, který následně scedíme. A proč používáme právě slupku? Důvodem je, že právě ve slupce je největší chuť.

Cibuli nakrájíme najemno a orestujeme na másle. Necháme ji pouze změknout, neopékáme na barvu. Zaprášíme zlehka hladkou moukou a připravíme si jíšku.

Připravujeme polévkový základ

Vývarem zalijeme hotovou jíšku. Ochutíme citronovou šťávou, muškátovým oříškem, bílým vínem a přidáme smetanu. To vše rozmixujeme ponorným mixerem. Na závěr přidáme studené máslo. Polévka bude krémovější.

Krém můžeme podávat jak s chřestem, který nám zbyl po oloupání nebo s marinovaným lososem.

Titus Eliáš

Na začátku své profesní kariéry mohl být stejně tak kuchařem jako sportovcem. Věnoval se totiž atletice a později i vařil sportovcům. Když se pak dostal do pražského pětihvězdičkového hotelu Savoy, rozhodl se stát se pravým kuchařem. Na pracovní desce totiž před ním přistála celá kambala – ryba vážící 6 kilogramů. Do té doby z ní viděl maximálně filety, ale tam pochopil, že v Savoyi chce zůstat a naučit se vše, co by měl kuchař znát.

V roce 1999 otevíral už v pozici šéfkuchaře restauraci Lví dvůr. Pak se potkal se Zdeňkem Pohlreichem a pracovali spolu v restauraci U Patrona. Hodně cestoval, sbíral nápady a zkušenosti. Na konec se odhodlal otevřít si vlastní podnik. Dnes už má restaurace tři a jedna z nich nese název Na Konci.

Naďa Konvalinková, Patrik Rozehnal a Titus Eliáš

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, projektový manažer ČRo

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.