Titus Eliáš uvařil chřestový krém, ochutnávala Dana Morávková

Šéfkuchař Titus Eliáš je majitel restaurace Na Konci a naučil nás skvělou jarní polévku – chřestový krém z bílého chřestu z Vojkovic. Ochutnávala herečka a moderátorka Dana Morávková.

Chřestový krém z bílého chřestu z Vojkovic

Ingredience
  • 0,5 kg slupek a spodních konců z bílého chřestu
  • ½ cibule nebo šalotka
  • 120 g másla
  • 100 g hladké mouky
  • 1 citron
  • špetka muškátového oříšku (nastrouhaného)
  • 1 dcl bílého vína
  • smetana (33 % tuku)

Postup:

Pokud chřest při nákupu leží ve vodě, pak je to první znamení, že už asi úplně čerstvý nebude. Čerstvý chřest nesmí být v žádném případě gumový. Jeho čerstvost poznáme podle toho, že když jej vezmeme do ruky a zlomíme, tak musí křupnout a poté z něj vytéká bílá šťáva. Dalším poznávacím znamením čerstvosti je uzavřená hlavička chřestu.

Chřestový krém

Na krém použijeme dřevnatou část spolu se slupkami z oloupaného chřestu; dáme vařit do kastrolu se studenou vodou. Nesolíme! Uděláme z něj vlastně vývar, který následně scedíme. A proč používáme právě slupku? Důvodem je, že právě ve slupce je největší chuť.

Cibuli nakrájíme najemno a orestujeme na másle. Necháme ji pouze změknout, neopékáme na barvu. Zaprášíme zlehka hladkou moukou a připravíme si jíšku.

Připravujeme polévkový základ

Vývarem zalijeme hotovou jíšku. Ochutíme citronovou šťávou, muškátovým oříškem, bílým vínem a přidáme smetanu. To vše rozmixujeme ponorným mixerem. Na závěr přidáme studené máslo. Polévka bude krémovější.

Krém můžeme podávat jak s chřestem, který nám zbyl po oloupání nebo s marinovaným lososem.

Titus Eliáš

Na začátku své profesní kariéry mohl být stejně tak kuchařem jako sportovcem. Věnoval se totiž atletice a později i vařil sportovcům. Když se pak dostal do pražského pětihvězdičkového hotelu Savoy, rozhodl se stát se pravým kuchařem. Na pracovní desce totiž před ním přistála celá kambala – ryba vážící 6 kilogramů. Do té doby z ní viděl maximálně filety, ale tam pochopil, že v Savoyi chce zůstat a naučit se vše, co by měl kuchař znát.

V roce 1999 otevíral už v pozici šéfkuchaře restauraci Lví dvůr. Pak se potkal se Zdeňkem Pohlreichem a pracovali spolu v restauraci U Patrona. Hodně cestoval, sbíral nápady a zkušenosti. Na konec se odhodlal otevřít si vlastní podnik. Dnes už má restaurace tři a jedna z nich nese název Na Konci.

Naďa Konvalinková, Patrik Rozehnal a Titus Eliáš

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.