Tmavá obloha Jizerských hor ukazuje díky minimálnímu světelnému znečištění tisíce hvězd i Mléčnou dráhu

22. srpen 2018
Česko – země neznámá

Dnešní putování po Libereckém kraji bude poněkud neobvyklé. Pozveme vás do Jizerských hor, kde už z našeho pořadu znáte řadu míst, ale všechna jsme navštívili ve dne. Tento výlet bude ale noční a zavede nás tam, kde není téměř nic vidět. Tedy až na hvězdnou oblohu v podobě, kterou z měst kvůli světelnému znečištění nemůžete znát. Jen málokde u nás se vám nad hlavou zjeví za bezměsíčné noci až dva tisíce hvězd, které můžete vidět pouhým okem.

Jizerská oblast tmavé oblohy se rozkládá podél horního toku řeky Jizery. Na české straně sahá od Martinského údolí, Václavíkovy studánky, přes osadu Jizerku až po horu Smrk. Na polské straně pokračuje po Vysokém hřebenu a obepíná Velkou Jizerskou louku a osadu Orle. Dohromady jde o téměř 75 kilometrů čtverečních.

Jizerské hory

„Tato oblast nebyla vybrána náhodou. Nahrávali tomu dobré vztahy s polskými kolegy i všemi zúčastněnými institucemi a také to, že v Jizerských horách máme to noční přírodní prostředí relativně zachované,“ vysvětluje Aleš Majer z Klubu astronomů Liberecka. K vyhlášení Jizerské oblasti tmavé oblohy došlo v roce 2009 v rámci Mezinárodního roku astronomie.

Rezervace tmy ale nikoho neomezuje, jen využívá výhodných podmínek, kdy je Jizerské údolí díky své poloze vlastně odstíněné od velkých zdrojů světelného znečištění, tedy od měst jako Tanvald, Jablonec nad Nisou a Liberec, ale i krkonošských horských středisek. Za používání čelovek při nočním běhání vás rozhodně nikdo nebude pokutovat a platí to i pro rozsvícená světla u automobilů. Tedy pokud máte povolení k vjezdu na Jizerku, kam se běžně nesmí.

Hlavním posláním rezervace tmy je vzdělávat lidi v problematice světelného znečištění a propagovat ochranu nočního životního prostředí. Světelný smog má řadu dopadů na floru a faunu i na zdraví samotných lidí, kteří ho způsobují neefektivním a nesprávným používáním umělého světla. Právě světelné znečištění může za to, že ve městech téměř není šance vidět meteorické roje nebo Mléčnou dráhu. Tyto i mnohé další úkazy můžete v Jizerské oblasti tmavé oblohy vidět pouhým okem. A pokud si vezmete obyčejný dalekohled známý jako triedr, dohlédnete ještě o něco dál do hlubin vesmíru. A ještě lepší je navštívit nějakou astronomickou akci v Jizerské oblasti tmavé oblohy.

Spustit audio