Toulovcovy maštale na Chrudimsku nesou jméno po českém Robinu Hoodovi

31. březen 2014
Česko – země neznámá

Bylo, nebylo… Pozvánka do Toulovcových maštalí se jinak než pohádkově začít nedá. Bájí a pověstí o rytíři Toulovci koluje celá řada. Skalní město u Proseče na Chrudimsku měl využívat jako tajný úkryt. Právě odtud podnikat loupeživé nájezdy na Moravu, kde dobýval sídla velmožů, nebo přepadal bohaté kupce. K místním se však choval nezvykle dobře, byl štědrý a pomáhal trpícím a nemocným lidem.

Spíše než lapka by ale Toulovcovi slušelo dnešní označení obchodník. Podle historických listin Vavřinec Toulovec z Třemošné žil na počátku 15. století v Litomyšli. Obchodoval s biskupstvím a byl velmi zdatným ekonomem a „šéfem“ vlastní firmy.

Pohádkový nádech si ale kraj na pomezí chrudimského a svitavského okresu zachoval doposud. Přírodní rezervace Maštale byla vyhlášena v roce 1993 a má rozlohu 1083,6 hektarů. Najdete ji asi 13 km jihozápadně od města Litomyšle, mezi obcemi Proseč, Budislav a Nové Hrady.

Dělí se na Toulovcovy a Městské maštale. Hlavní osu území tvoří horní tok říčky Novohradky s řadou drobných přítoků. Voda a vítr tady vykouzlily stovky nejrůznějších útvarů – věží, výčnělků, pilířů – se jmény romantickými (Liščí doupě, Hrad) i prozaickými (Sklep, Ložnice, Kuchyně).

Jarošov-Proseč z Toulovcovy rozhledny

Při návštěvě pískovcového bludiště musí turista počítat s tím, že se trochu zadýchá. Rozdíl mezi nejvyšším místem na jihu (Posekanec - 554 metrů nad mořem) a nejnižším na severu (řečiště Novohradky u Polanky) je téměř 200 metrů. Pro trénovaného návštěvníka bude jistě hračka vyšplhat i na některou ze tří rozhleden, které se tam nachází.

Toulovcovy maštale patří k nejkrásnějším zákoutím Pardubického kraje. Rezervace ukrývá vzácné a chráněné rostliny i živočichy (mlok skvrnitý, kapraďorosty a mechy). Nabízí ale také hustou síť cyklostezek, pro nenáročné i zkušené cyklisty. Ti by určitě neměli vynechat ani muzeum cyklistiky v českém Versailles – zámku v Nových Hradech. Na vydýchání je ideální i muzeum dýmek v Proseči.

autor: kop
Spustit audio