Trhový Štěpánov - neplánovaná konečná

4. duben 2019

Na jihovýchodě našeho kraje je přehrada, jejíž stavba znamenala konec hned několika dopravních staveb. Kvůli vodní nádrži Švihov se i jedno obyčejné nádraží stalo konečnou stanicí.

V roce 1895 se poprvé rozjely vlaky na trati z Benešova do Dolních Kralovic. Jenže Dolní Kralovice se v 70. letech minulého století kvůli stavbě vodního díla na Želivce musely přestěhovat a nádraží tak svému účelu sloužilo přesně 80 let. V roce 1975 se provoz na úseku z Trhového Štěpánova do Dolních Kralovic zastavil. Nádraží v Dolních Kralovicích bylo zbořeno.

Přestože pod hladinou přehradní nádrže zmizely jen Dolní Kralovice, o své spojení s dráhou přišly i vesnice Dubějovice, Sedmpány, Keblov a Borovsko. Přeměnit některou ze zastávek v nové koncové nádraží se prostě nevyplatilo. Za nádražím v Trhovém Štěpánově tak trať postupně mizí. Mizí tak nenápadně, že se ani nedá přesně určit místo, kde doopravdy končí.

V záplavovém území vodní nádrže Švihov se ale octla i původní trasa nedostavěné dálnice z Prahy do Brna. Na takzvané protektorátní dálnici přitom vyrostly nedaleko dolních Kralovic dva dálniční mosty a jeden z nich ještě ve 40. letech stihli zkolaudovat. Ty ale při obnově stavby v 70. letech nebylo možné použít, dálnice byla odkloněna a z vod želivské nádrže tak ční další dvě unikátní stavby.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.