Trojský zámek v Praze je vyhlášený úchvatnou interiérovou výzdobou. Zdobí ho velkolepé fresky

Schodiště, vedoucí do zahrady, zdobí plastiky antických bohů, alegorie denních i ročních období a světadílů
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Schodiště, vedoucí do zahrady, zdobí plastiky antických bohů, alegorie denních i ročních období a světadílů

Troja je část Prahy, která se rozkládá na pravém břehu Vltavy a našli byste tam třeba zoologickou nebo botanickou zahradu. Ty se nacházejí na bývalých pozemcích zámku, který jeho majitel nechal na konci 17. století postavit a vyzdobit tak, aby k jeho návštěvě nalákal císaře. Nepovedlo se. Do zámku zavítala až jeho dcera, Marie Terezie.

Václav Vojtěch hrabě ze Šternberka, okouzlený honosnými římskými předměstskými vilami, se rozhodl přenést kousek ‚věčného města‘ do své rodné země. A začal budovat. Mladý hrabě měl šťastnou ruku při výběru místa i umělců, kteří měli jeho sen uskutečnit. Stavba raně barokního zámku byla dokončena v závěru 17. století. Autorem projektu byl architekt francouzského původu Jean Baptiste Mathey.

Pro výzdobu hlavního sálu povolal stavebník vlámské malíře Abrahama a Izáka Godynovy. A vyzdobený tu je skutečně každý centimetr. A když vyhlédnete z okna hlavního sálu směrem do zahrady, jako na dlani budete mít Pražský hrad. Hrabě místo pro stavbu pečlivě vybral, aby si císař jeho letohrádku všiml a navštívil ho.

Hlavní sál je středem stavby, do obou stran se z něj rozbíhá chodba s přilehlými salóny. Schodiště, vedoucí do zahrady, zdobí plastiky antických bohů, alegorie denních i ročních období a světadílů. Zámek je vlastně spíš vilou zámeckého typu, je to nízká stavba v kombinaci barev terakotová a bílá, sloužila a slouží k užívání jen od jara do podzimu.

U zámku se rozkládá štěpnice a přírodní bludiště

Zahrada s několika fontánami a množstvím bílých laviček je geometrická; přiléhá k ní přírodní bludiště a štěpnice (ovocný sad). Stálou expozici tu představuje samotná architektura a výzdoba zámku Troja, především nádherné fresky. Každoročně se v Trojském zámku připravují nové výstavy, které jsou uzpůsobeny specifičnosti zámeckých interiérů. Ve sklepení zámku se nachází expozice originálů soch z pražských zahrad.

Zámek Troja spravuje Galerie hlavního města Prahy. Otevřeno je do 4. listopadu, od úterý do neděle od 10 do 18, v pátek od 13 do 18 hodin. V zimním období je zámek uzavřen.