U Hořesedel na Rakovnicku začala stavba úseku dálnice D6. Hotový by měl být v létě 2025

7. únor 2023 18:00

Ředitelství silnic a dálnic 7. února zahájilo výstavbu silničního obchvatu obce Hořesedly na Rakovnicku. Přeložka silnice bude součástí dálnice D6 mezi Prahou a Karlovými Vary. Devět kilometrů dlouhý úsek bude stát téměř dvě miliardy korun a naváže na právě budovaný úsek v blízkosti obce Krupá. Podrobnosti v reportáži reportéra Zdeňka Trnky.

Ve středních Čechách zbývá ještě udělat úsek D6 u Hořoviček, i jeho stavba má začít letos. Další části ještě chybí v Karlovarském a Ústeckém kraji. Část u Hořesedel bude dlouhá přes devět kilometrů a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) za ni zaplatí téměř 1,9 miliardy korun bez DPH. "Velkou část pokryje evropská dotace. Prahu a Karlovy Vary by kompletní dálnice měla propojit v roce 2027 nebo 2028, uvedli na oficiálním zahájení stavby ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl.

ŘSD zahájilo realizaci 9,2 km dlouhé stavby “D6 Hořesedly, přeložka”

Část dálnice vedoucí kolem Krupé by měla být hotová příští rok. "Ještě bychom letos na jaře rádi rozestavěli ten navazující, další, obchvat Hořoviček, a před koncem letošního roku, nejpozději na začátku roku příštího ten poslední úsek před Lubencem mezi Petrohradem a Lubencem," doplnil Kupka. V dalších dvou letech, 2024, 2025 by měly začínat stavby na území Karlovarského kraje.

Poslední zbývající stavba D6 ve středních Čechách, a to u Hořoviček, bude stát 1,5 miliardy korun. Na karlovarské dálnici kromě toho ještě zbývá dostavět čtyři úseky v Karlovarském kraji a jeden v Ústeckém kraji.

D6 u Hořesedel odvede dopravu ze stejnojmenné obce, kudy nyní prochází silnice I/6, která je dopravně zatížená. Po dokončení dálnice se z I/6 stane silnice druhé třídy. Stavbaři budou muset vybudovat i sedm mostů na dálnici, čtyři nad dálnici a jeden železniční most.

autor: Zdeněk Trnka | zdroj: ČTK
Spustit audio