U rybníka Strž můžete vidět ledňáčka, říká ředitel Památníku Karla Čapka ve Staré Huti Zdeněk Vacek

1. říjen 2021

Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše na Příbramsku býval letním sídlem slavného spisovatele a jeho ženy, herečky Olgy Scheinpflugové. Stojí blízko rybníka, podle kterého se mu říkávalo Strž. Spisovatel dostal empírový dům v roce 1935 jako svatební dar k doživotnímu užívání. Jak v něm trávil čas, jak ho proměnil a jaká díla v něm psal, o tom si Pavel Vítek povídal s ředitelem Čapkova památníku Zdeňkem Vackem.

Vzhledem k tomu, že Zdeněk Vacek pochází z kantorské rodiny, měl Karla Čapka rád v podstatě už od dětství. Víc se mu pak začal věnovat na vysoké škole. A protože má rád i dobu první republiky, pořídil si dokonce i stejný typ veterána, kterým Čapek jezdil, Škodu Rapid.

A uskutečnil i stejnou cestu do Alp, kterou spisovatel absolvoval s manželkou Olgou. „Bylo to velice krásné. Měli jsme v ruce původní Čapkův itinerář té cesty, naprosto detailní, takže jsme mohli trefit každou odbočku. Jeli jsme tři a půl tisíce kilometrů na místo, kde on Olgu požádal o ruku, a dojeli jsme až do Chamonix pod Mont Blanc,“ popisuje Zdeněk Vacek.

Zdeněk Vacek

V lednu 2020 se stal ředitelem Památníku Karla Čapka, což považuje za obrovskou čest, ale také za velký závazek. „Expozice věnovaná Karlu Čapkovi tu vznikla už v roce 1963. Tehdy se to jmenovalo Dům Karla Čapka. Ale ta expozice byla samozřejmě hodně poplatná době. Po revoluci byl objekt zrestituován a vrácen původním majitelům, tedy rodině tehdejšího podnikatele Václava Palivce, která ho vlastní dodnes. Nyní areál spravuje Středočeský kraj, konkrétně náš památník,“ vysvětluje jeho ředitel.

Čapkův památník se skládá ze zahrady a samotného domu. „Zahrada je volně přístupná, máme tam i bistro s občerstvením. A v domě pak najdete expozici Karla Čapka a jeho manželky, herečky Olgy Scheinpflugové. A nahoře v podkroví pak ještě jedné významné osobnosti, novináře, dramatika a spisovatele Ferdinanda Peroutky, což byl jejich blízký přítel,“ dodává Zdeněk Vacek.

Krásné je i okolí památníku. Hned vedle se nachází Stržský rybník, u kterého je parkoviště. „Tam se vás ujmou turistické značky. Máme tam i cyklistický rozcestník a nově dokonce i nabíječku pro elektrokola.“ Využít můžete několik značených naučných stezek, které jsou různě dlouhé i různě náročné. A přímo u rybníka se můžete slunit, koupat nebo rybařit. „A když budete mít štěstí, můžete tam vidět i ledňáčka,“ slibuje Zdeněk Vacek.

A na závěr je možné vedle památníku vystoupat na nevelký pahorek, na kterém stojí menhir. Tohle místo si prý Karel Čapek velice oblíbil. A není se co divit. Je odtamtud krásný výhled do okolí.

Jaká je historie objektu Památníku Karla Čapka, co konkrétně nabízejí jeho současné expozice a jaké naučné stezky si můžete projít v jeho okolí, se dozvíte při poslechu celého pořadu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...