Unikátní rozhlednu v jihočeské Moravči postavil místní kovář a udělal v ní i kovářské muzeum

9. květen 2014
Česko – země neznámá

Nikde jinde v Čechách nenajdete rozhlednu, která by tvarem napodobovala hradní věž a přitom byla postavena teprve před pár lety. Ta v Moravči nedaleko jihočeské Mladé Vožice přesně takhle vypadá a ještě ke všemu uvnitř hostí muzeum kovářství.

Rozhlednu nazvanou Kovářka vymyslel a následně vystavěl moravečský kovář Ladislav Dobeš. Od prvotního rozhodnutí k realizaci to sice trvalo dlouhých osm let, ale výsledek rozhodně stojí za to. Nejúmornější byla příprava projektu a vyřízení žádosti o evropské dotace. Nakonec unie stavbu za zhruba 3 miliony korun podpořila částkou necelých 2,5 milionu.

Samotná výstavba šla pak docela rychle. První kopnutí do země bylo učiněno 16. května 2011 a koncem července 2011 byla věž téměř hotová. Dalších několik týdnů potom trvalo, než byla dodělána okna, dveře a vitríny, neboť od začátku se počítalo s tím, že rozhledna nebude jen na rozhlížení, ale také k prohlížení - totiž, že bude sloužit rovněž jako kovářské muzeum.

Ladislav Dobeš léta shromažďoval po celém kraji staré tovaryšské a výuční listy, staré fotografie z místních, již zaniklých kováren a kovářské nářadí. Každý kovář měl své nástroje a různé pomůcky. Sbírka pana Dobeše, umístěná ve věži i venku na malém nádvoří, je velmi obsáhlá a pestrá – rozhodně stojí za to ji vidět.

Rozhledna Kovářka v Moravči a její okolí

Věž, postavená z kamene, je vysoká 13 metrů, má ocelové točité schodiště a když po něm vyjdete do 50 schodů, ocitnete se v zasklené dřevěné vyhlídce, která skýtá nádherný výhled do celého kraje.

Prohlídky věže a muzea jsou možné každý pátek a sobotu od 11 do 18 hodin nebo po předchozí domluvě na tel. čísle 776 849 711. V červenci a srpnu je otevřeno i v neděli. Každý třetí týden v měsíci se v pátek a sobotu konají po telefonické domluvě i noční prohlídky.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.