Únor 1948: Kdo nešel s komunisty, čelil perzekucím. Nejvýraznější odpůrci končili ve vězení a na popravištích

„Právě se vracím z Hradu!“ Těmito slovy zahájil Klement Gottwald 25. února 1948 svůj projev, ve kterém informoval o sestavení nové vlády.

Takzvaný Vítězný únor prezentoval komunistický režim jako vítězství pracujícího lidu, ve skutečnosti šlo ale o dlouho a tajně připravované převzetí moci za vydatné pomoci tehdejšího Sovětského svazu, který si chtěl pojistit svou sféru vlivu ve střední Evropě. Demokratičtí politici nedokázali účinně reagovat, příliš spoléhali na prezidenta Edvarda Beneše, který však už byl vážně nemocný a nátlaku komunistů se nakonec podvolil.

V úřadu prezidenta ho v červnu téhož roku vystřídal Klement Gottwald a nově přijatá Ústava se stala oporou pro praktiky totalitního režimu. Začaly masivní čistky ve státních institucích, armádě, policii i v dalších oblastech společnosti. Média i kulturní sféra se museli podřídit cenzuře, přestala existovat svoboda slova a shromažďování, zavřely se hranice.

Československo se oficiálně stalo takzvanou lidovou demokracií usilující o socialismus a následně komunismus. Kdo nešel s tímto proudem, čelil perzekucím. Nejvýraznější odpůrci končili ve vězení a na popravištích a začaly první politické procesy.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.